Tajný výťah na Bojnickom zámku

Bojnice a samotný zámok boli súčasťou nášho prvého roadtripu po Slovensku. Naposledy som bola v Bojniciach ako dieťa, no skôr si to pamätám z rozprávania rodičov ako z vlastných spomienok, takže toto miesto sme nemohli vynechať. Do Bojníc sme prišli podvečer a ubytovali sme sa v jednom peknom apartmáne za skvelú cenu – len pár krokov od zámku. Perfektne sme si oddýchli a hneď ráno sme sa vybrali na Bojnický zámok.

Očakávania boli veľké, veď ho každý pozná aj ako miesto z rozprávok. Pod Bojnickým zámkom je malé námestíčko, ktoré sa určite oplatí prejsť, lemujú ho obchodíky, lavičky a stromy a je z neho nádherný výhľad na zámok. Plynule sa dostaneš až k zámku. Napravo ťa šípky zavedú do bojnickej ZOO, ktorá je taktiež krásna, no my sme ju tentokrát vynechali a naľavo nájdeš vstup do zámku. Keďže my sme magnetkoví zberatelia, tak sme nevynechali ani stánky so suvenírmi a jedna z magnetiek nám už zdobí chladničku.

 

Koľko ťa bude stáť prehliadka zámku?

Dospelý nechá v pokladni 8€, dieťa 3,5€ a predškolák len 1€. Pokiaľ chceš mať fotoaparát alebo kameru, priprav sa na príplatky 2€ a 5€. Ak však naplánuješ svoju návštevu Bojníc na prvú nedeľu v mesiaci, vstup budeš mať zdarma. Rátaj však s množstvom turistov, takže by som prišla skoro ráno. Samotná prehliadka trvá niečo málo vyše hodinky a počas nej uvidíš naozaj krásne časti zámku.

Po kúpe vstupenky sme čakali chvíľu na ostatných návštevníkov a sprievodcu, nakoľko sa prehliadky uskutočňujú zvyčajne v skupinkách po 15 ľudí. Čakanie však nebolo dlhé, do desiatich minút sa prehliadka začala.

Objavovanie Bojnického zámku

Ako prvú uvidíš miestnosť s obrazmi majiteľov hradu, pomaly pokračuješ ďalej, kde v päťhrannej veži uvidíš známe maľby Narda Di Cione, ktoré predstavujú bojnický oltár. Pýtaš sa, čo to vlastne je? Nardo Di Cione je umelec preslávený ako predstaviteľ florentskej maľby  a Bojnický oltár je jeho jediné kompletné zachované dielo. Postavy, ktoré na ňom uvidíš, predstavujú rôznych svätcov. Viac detailov sa dozvieš už priamo na prehliadke.

Prehliadka pokračuje zimnou záhradou do obrazárne, kde nás zaujal strop a steny, ktoré boli vyrezané z dreva. Nasleduje umývareň a jedáleň. Po chvíľke sme sa dostali asi do najkrajšej miestnosti v zámku a tou je Zlatá sála. Pomenovanie zlatá si teda naozaj zaslúži, lebo napriek tomu, že nemám veľmi v láske “prečačkané” veci, tak toto vyráža dych. Strop má vyrezaný z lipového dreva a pozlátený zlatom, zaujmú aj obrazy a rokokový stôl zdobený mosadzným kovaním.

Prejdeš cez kaplnku a dostaneš sa až na schody. Tie sú zaujímavé tým, že sú najstaršie na zámku a aj tým, že kameň, z ktorých sú postavené, nebol dovezený, no sú priamo vysekané do travertínovej kopy, na ktorej je postavený samotný zámok.

Po schodoch sa dostaneš na nádvorie, kde uvidíš hradnú studňu. Počas prehliadky sa budeš naozaj miestami cítiť tak, že si sa ocitol mimo vonkajšej reality a premiestnil sa do doby spred niekoľko sto rokov.

V strednej časti hradu nás zaujala veľká sieň, v ktorej sme videli spálňu a obývačku šľachticov. Vďaka zaujímavému vybaveniu, ktoré je ževraj v nezmenenej podobe od doby, ako bolo vyrobené, sme si skoro nevšimli strop s lustrom, ktorý je taktiež pôvodný a naozaj krásny. Čo ma ale zaujalo najviac bola prípravovňa jedál. Na prvý pohľad príborník a nejaké riady, no za dverami bol malý výťah na ručný pohon, ktorým prepravili jedlá z jedálne hore do tejto miestnosti a tu ich pripravili pánom na jedenie.

V ďalšej časti prehliadky uvidíš Poľovnícky salón, Erbovú sálu, či známu Huňadyho sálu, ktorá je najväčšou v Bojnickom zámku. Na čelnej stene uvidíš fakt veľký gobelín (pre menej znalých je to ako koberec) zo 17.storočia. Keď sme boli v sále my, tak tam bola nachystaná ukážka, ako by mohla vyzerať svadba, ak by ste si ju na zámku objednali.

A toto bol moment, kedy sme sa postupne presúvali opäť do nižších častí zámku. Každý moment bol však zaujímavý aj vďaka nádhernému nádvoriu, schodom a všetkým detailom, ktoré vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Nielen samotný zámok, ale aj jeho okolie je naozaj krásne. Súčasťou zámku sú aj záhrady, respektíve francúzsky park, ktorý dotvára rozprávkovú atmosféru, keď týmto miestom prechádzate. Do záhrad sme sa dostali s pani sprievodkyňou, keď sme sa presúvali do podzemia zámku. Čo v ňom bolo?

Prekvapenie na záver

Poslednou časťou prehliadky bola kvapľová jaskyňa pod zámkom, ktorej súčasťou je aj hradná studňa hlboká 26 metrov. Bolo nás tam trošku veľa na tak malý priestor, ale zo zážitku to nijako neubralo. Jaskyňa má výšku šesť metrov a uvidíš v nej dve jazierka, ktoré sú pravdepodobne spojené s ďalšími v podzemí. Stojatá voda vytvorila úkazy, ktoré uvidíš v tejto jaskyni.

Tak, to bol koniec prehliadky. Za niečo vyše hodiny spoznáš naozaj veľa aspektov života spred niekoľkých sto rokov a dozvieš sa veľa nového. Určite to stojí za to, túto prehliadku naozaj odporúčam. Pridanou hodnotou tohto zámku je aj nespočetne veľa akcií, ktoré sa organizujú počas celého roka. Všetko aktuálne, čo sa na zámku deje, nájdeš priamo na webe: http://www.bojnicecastle.sk/

Ak ťa zaujala prehliadka tohto zámku, tak sa skús pozrieť aj na Oravský hrad. Aj toto miesto patrí k tým, ktoré vytvárajú charakter nášho krásneho Slovenska.

No a kde sa ubytovať? Na stránke booking.com nájdeš veľa ubytovaní za veľmi dobré ceny. Niektoré sú naozaj štýlové a priam sa hodia do tohto rozprávkového prostredia. Aby si sa ešte viac tešil z návštevy tohto miesta, tak si rezervuj ubytovanie cez tento link a dostaneš na neho zľavu 10% . To sa oplatí, nie? https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662