Kraj Maťka a Kubka: Orava a 6 dôvodov prečo ju navštíviť

Nádherná príroda a nekončiace lúky a kopce. O Orave sme počuli toho veľa, prvé, čo každého asi napadne je to, že zimy sú tam tuhé a počasie mnohokrát odlišné od toho, aké je v iných kútoch Slovenska. No a ešte rozprávky Maťkovi a Kubkovi vo mne evokujú myšlienky na pastiera, stádo oviec a zelené kopce všade, kde človek dovidí.

Keď cestuješ po Orave, máš takéto výhľady

Koncom leta sme sa teda rozhodli, že sa vyberieme na Oravu. Jednak sme už mali plné zuby strašného tepla a verili sme, že na Orave nebude a ďalším dôvodom bola príroda, ktorú sme poznali iba z fotiek. V podstate jediným vytýčeným cieľom bolo Múzeum oravskej dediny a Oravský hrad. Okrem toho sme však natrafili aj na iné skvosty, kvôli ktorým sa určite oplatí prísť.

6 dôvodov prečo navštíviť Oravu

1. Múzeum oravskej dediny

Ak by sa dalo, tak toto miesto spomeniem ešte aspoň pätkrát, aby som ťa na neho dostatočne upozornila. Nádhera! Na mapu si navoľ dedinku Zuberec, kde sa múzeum nachádza a ver, že určite neoľutuješ. Vôbec nebudem prehánať, keď poviem, že Múzeum oravskej dediny bolo najkrajšie múzeum, aké som na Slovensku videla a kedykoľvek by som sa tam vrátila. Okolie je nádherné, nachádza sa uprostred lesov. Parkovisko je zdarma, šli sme teda po značkách a po pár metroch sme sa dostali k pokladnici. Vstup pre dospelého je 4€, pre dieťa 2€, za psíka sme neplatili, no podmienka na jeho vstup bola, že musí byť celý čas na vôdzke.

Múzeum oravskej dediny v Zuberci

Prešli sme bránou a vošli do malebnej krajinky. Typické dedinské domčeky, nádherná architektúra, hotová celá dedinka. Uličky, paplóny vetrajúce sa v oknách, gazdovský dvor, zurčiaci potôčik, bylinky zasadené v záhrade, točiace sa mlynské kolo…Na kraji malá kaviarnička dokonale zapadajúca do tohto prostredia, interiérom aj exteriérom. Samozrejme nesmeli chýbať aj remeselníci, drôtikári, hrnčiari, rezbári…Dalo by sa tam prechádzať donekonečna. Vieš tam stráviť toľko času, koľko chceš, no na prejdenie všetkých častí expozície a prečítanie nejakých tých historických faktov, si vyhraď aspoň tak hodinku. Ak chceš vedieť viac, klikni na môj článok Múzeum oravskej dediny: Remeslá a tradície v srdci Oravy

Ako vyzerala škola na Orave

2. Brestovská jaskyňa

Veľmi blízko múzea sa nachádza Brestovská jaskyňa, v podstate vstup do nej je hneď vedľa parkoviska. My sme boli so psíkom, takže sme ju bohužiaľ nenavštívili, ale pokiaľ by si sa do nej chcel ísť pozrieť, tak vstupné vyjde dospelého na 8 Eur, dieťa na 4 Eurá. Viac informácií o Brestovskej jaskyni nájdeš tu: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/397-brestovska-jaskyna

Ako bonus ti ešte ponúkam tip na prechádzku lesom. Na konci hlavného parkoviska pri jaskyni je taký nenápadný vstup do lesa. Lesným chodníčkom sa tam vieš dostať až smerom k dedine Zuberec. Chodníček je vychodený, príroda krásna a ľudí málo.

Prechádzka lesom

3. Oravský hrad

Oravský hrad je nádherná pamiatka, ktorú by si rozhodne pri návšteve Oravy vynechať nemal. Hrad je postavený na kopci, nad riekou Oravou a dedinkou Oravský podzámok. Vstupenky na prehliadku hradu si vieš zakúpiť aj cez internet, čo veľmi odporúčam, ušetríš si tak kopu nervov aj času. Prejdeš Hlavnou bránou, uvidíš krásne nádvorie, schodisko stredného hradu, kamennú studňu, rytiersku sálu a mnoho iného. Všetko podrobné o tom výlete nájdeš v mojom článku Osemsto schodov Oravského hradu

Vstup na Oravský hrad

4. Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Tento nádherný drevený kostolík z 15.storočia sa nachádza v obci Tvrdošín a je zapísaný ako národná kultúrna pamiatka do zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva. Mňa kostolík zaujal už len tým, ako vyzerá zvonku, no ani jeho vnútro nie je o nič ukrátené – barokový oltár s obrazom Všetkých svätých, obrazy apoštolov či kazateľnica s postavami evanjelistov. Určite to nie je prehliadka na dlhšiu dobu, no keď budeš na Orave, s veľkou pravdepodobnosťou prejdeš aj cez Tvrdošín, tak sa zastav.

Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

5. Bobrova raľa v obci Podbiel

Úprimne, chvíľu mi trvalo prísť na to, že čo tá Bobrova raľa vlastne je a chodili sme po tom Podbiely hore-dole a hľadali niečo, čo by nás k nej doviedlo a vlastne sme ju mali celý čas pod nosom. Bobrova raľa je totiž zástavba domov, akýsi súbor dreveníc- Musím podotknúť, že naozaj nádherných dreveníc.

Bobrova raľa v obci Podbiel

Drevenice pochádzajú z 19.storočia a boli vyhlásené za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Pokiaľ sa tešíš, že do dreveníc aj nazrieš, tak ťa musím sklamať. Väčšina z nich síce nie je obývaná, ale sú v súkromnom vlastníctve, takže ich môžeš pozorovať len zvonku. No ver mi, aj to stojí za to.

Bobrova raľa v obci Podbiel

6. Socha Krista v obci Klin

Cítiť sa ako v Rio de Janeiro a byť pritom pri Oravskej priehrade je možné práve tu. Na Slovensku máme svetový unikát – tretiu kópiu Sochy Krista, ktorá chráni Oravu. Ak sa chceš dozvedieť jej zaujímavý príbeh, čítaj tu: Socha Krista nad Oravskou priehradou

Socha Krista

Poviem ti ešte o jednej vychýtavke na Orave. Ako nie je to žiadna pamiatka ani nič zapísané do UNESCA, ale poteší. Ak by si si chcel spestriť večer niečím netradičným, hoď si do gúglu Autokino Orava. Vieš ten zážitok z amerických filmov, kde ľudia sedia v aute, jedia popcorn, pozerajú film…je to naozaj super. Info o aktuálnom programe nájdeš na ich webe http://www.autokinoorava.sk/. Dones si však euríčka, kartou nezaplatíš.

Takto by som ukončila tento článok, viem, že Orava má ešte veľa krásnych miest, no tieto sme stihli pozrieť za jeden krátky, no krásny víkend. Už teraz však mám prichystaný zoznam ďalších miest, ktoré tam chcem vidieť, takže sa môžeš tešiť na update.

Ak by ťa zaujímalo, kde sa na Orave oplatí ubytovať, tak s týmto ti rada poradím. Penzión Oravský zrub sa nachádza v obci Nižná a je na naozaj veľmi štýlové a pekné ubytovanie ako keby v drevenici, s veľmi milým personálom. A ako bonus tam môžeš bývať aj s havkom. Ak by si chcel zľavu, nielen na tento penzión, tak klikni na tento link a máš odomňa 10% dole https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662 .