Múzeum oravskej dediny: Remeslá a tradície v srdci Oravy

Ak by dalo, že by tento názov blikal a ešte inak pútal tvoju pozornosť, tak to určite urobím. Prečo? Lebo pokiaľ máš rád Slovensko, tradície, folklór a slovenskú históriu, tak mi ver, Múzeum oravskej dediny chceš vidieť. Jedno z najkrajších aké som kedy videla. Neuveriteľná atmosféra ťa do seba vtiahne hneď ako prejdeš vstupnou bránkou. Nádherné prostredie, prekrásna dedinka s potokom, mlynom, kostolom, políčkom na pestovanie obilnín a v neposlednom rade desiatkami domčekov, dvorov a chodníčkov. Chceš vedieť viac? Čítaj ďalej, neoľutuješ.

Múzeum oravskej dediny

Takže to tu máme. Skanzen v prírode. Nachádzame sa pri dedinke Zuberec. Logicky, na Orave. Značenie je naozaj dobré, nestratíš sa. K múzeu vedie asfaltová cesta, a blízko vchodu je dosť veľké parkovisko, my sme nemali problém zaparkovať. Chodníček od parkoviska ťa povedie popri veľmi príjemnej reštaurácii až ku hlavnému vchodu do skanzenu. Základné vstupné pre dospelého je 4€. Psík má vstup zdarma a je povolený, samozrejme len na vodítku. A tu sa začína rozprávka.

Naozaj nepreháňam. Keď vstúpiš do skanzenu, vojdeš do časti zvanej Dolnooravský rínok. Táto časť znázorňuje námestíčko s požiarnou zbrojnicou. Očarí ťa však aj remeselnícky dom či sýpka, ktorá slúžia na uskladnenie potravín.

Popri potoku uvidíš časť zvanú Hornooravská ulica. Ak ťa zaujíma ako vyzerali domy v 15.-16.storočí v rôznych oravských obciach, tak si na správnom mieste. Podbiel, Zuberec, Habovka či Hruštín – aj toto sú obce, ktorých typické stavby nájdeš práve tu. Z Habovky je tu dokonca aj kováčska vyhňa.

Prejdi cez nádherný mostík ponad potok a pokračuj do ďalšej časti skanzenu. Goralské lazy. Tak sa volá. Aj ty si pod týmto názvom predstavuješ obydlia ľudí, ktorí pestujú obilniny, chovajú dobytok a hydinu a žijú skromne? Máš pravdu. Mňa zaujalo to, že sa medzi domčekami nachádzalo aj políčko s pohánkou, ktorá tam rástla. A v políčku bol postavený strašiak. Pôsobilo to celé tak reálne.

V žiadnej dedine nesmie chýbať kostol. Nájdeš ho aj tu. Kostoly sa stavali na kopci a ľudia v nich nachádzali útechu v ťažkých časoch. V Múzeu oravskej dediny nájdeš Kostol sv.Alžbety Uhorskej. Krásny kostolík, do ktorého sme mohli síce len troška nakuknúť, no na zážitku to neubralo.

V dedine sa nachádza potok. A tam kde je potok, tam by mal byť aj mlyn. Poslednou časťou skanzenu je Mlynisko. Už zdiaľky uvidíš krásny drevený mlyn. Vo vnútri budovy sa normálne bývalo a pod ňou sa nachádzajú mlecie kamene.

Celkovú atmosféru tohto miesta dotvorili samotné domčeky, to, že mali pootvárané okná a v nich sa vetrali vankúše a paplóny. Na oknách boli krásne rozkvitnuté muškáty. Na niektorých miestach si našiel remeselníkov – drôtikárov, hrnčiarov, či rezbárov. Všetci títo ľudia boli veľmi milí, radi sa s nami porozprávali a ukázali nám čo to zo svojho remesla.

Špecialitka na záver

Ak by si si chcel návštevu Múzea oravskej dediny ešte ozvláštniť, tak sa sústreď na niektorú zo zaujímavých akcií, ktorú organizujú. Máš možnosť zúčastniť sa večernej prehliadky dediny s lampášmi, vidieť veľkonočné zvyky, počas celého leta je pripravený folklórny program a predvádzanie remeselného spracovania materiálov. Nestačí? Môžeš si prísť pozrieť aj ukážky spracovania ľanu a vlny či zažiť naozajstný vianočný večer s lampášmi, zvykmi a ľudovou hudbou. Presné termíny nájdeš na ich webe http://muzeum.zuberec.sk/ .

Pokiaľ ťa zaujíma, čo všetko by sa dalo ešte na Orave vidieť, pozri si môj článok Kraj Maťka a Kubka: Orava. Ak budeš na Orave a chceš sa ubytovať so zľavou, tak si rezervuj ubytko cez tento link a máš odomňa 10% z ceny dole: https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *