Kaštieľ zo zatopenej obce v skanzene Pribylina a 5 dôvodov prečo sem prísť

Naše v poradí druhé cestovanie po Slovensku bolo najmä v znamení skanzenov. Bola to jasná voľba pre výlet so psíkom. Nemali sme problém a všade ho pustili. Dnešným bodom programu je Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Navštíviť Liptov a vynechať tento skanzen by bolo určite chybou. Krásne lúky a lesy Liptova priam nabádajú k návšteve miesta, kde zastal čas. Skanzen nájdeš bez problémov, my sme preistotu použili gps, keďže moja navigácia by v opačnom prípade skončila niekde v Maďarsku. Značky ťa dovedú na parkovisko, kde pohodlne zaparkuješ.

 

Nie, ani tento skanzen nie je zadarmo, ale ver, že vstupné sa naozaj oplatí. Dospelý nechá v pokladni 3 Eurá a zľavnený lístok budeš mať za 1,5 Eura. V areály ťa okrem samotných stavieb čaká aj mini zvieracia farma.

Prečo navštíviť Múzeum liptovskej dediny? 

1.Bezzemkov dom

Že čo to je? Bezzemok bol človek, ktorý nevlastnil žiadnu pôdu. V tom prípade išlo o dom rodiny pastiera. Zaujímavý je tým, že všetko sa v dome odohrávalo v jednej miestnosti – spalo sa, jedlo sa, rozprávalo sa, kúrilo sa do piecky či čítalo.

2. Kaštieľ z Parížoviec

Parížovce bola jedna obec. Áno, zámerne som použila minulý čas, lebo táto obec už neexistuje, zanikla zatopením. Kaštieľ sa podarilo zachrániť tak, že ho rozobrali a premiestnili do skanzenu. Kaštieľ pochádza zo 14.storočia a pôsobí dosť mohutne-ako nejaká pevnosť.

3. Dedinská škola

Čo by to bolo za dedinu, v ktorej by sme nenašli školu. Samozrejme, nemôžeš čakať nič obrovské. Ako bolo zvykom v tých časoch, škola bola malá a väčšinou sa v jednej miestnosti učili žiaci z rôznych tried. V škole, teda vo vedľajšej miestnosti ako bolo trieda, býval aj učiteľ. Aspoň to nemal ďaleko do práce.

4. Obchod so zmiešaným tovarom

Taký milý, malý, zlatý obchodík s čarovnou atmosférou. Doba, kedy bol predavač za pultom, žiadna samoobsluha, a všetko, čo si chcel, si musel pekne vypýtať. Obchod pôsobí tak, že na tú dobu tam bol naozaj pekný výber potravín. Ako bonus bola v tomto dome aj krčma. Možno preto, aby si pod jednou strechou našli svoje aj ženy (obchod) aj muži (krčmu).

5. Mini farma

Zvieratá predsa patria na dedinu a napriek tomu, že táto je skanzenom, dotvárajú aj tu tú správnu atmosféru. Keď sme boli v skanzene my, videli sme ovečky priamo na paši. Náš havko bol nimi priam fascinovaný, až kým sa oproti nemu nevybral cap. Vtedy sme si povedali, že im radšej doprajeme súkromie. Okrem ovečiek sa však môžeš tešiť na kone, somárika či husi. Všetky zvieratá sú za krásnymi drevenými ohradami, ktoré pôsobia naozaj dobovo.

V skanzene samozrejme natrafíš aj na iné príbytky roľníkov, či požiarnu zbrojnicu. Nás zaujal aj stĺp hanby pred kaštieľom, kde sa priväzovali tí, ktorí neposlúchali. A ty máš čisté svedomie?

To ale ešte stále nie je všetko! Múzeum liptovskej dediny sa nachádza v srdci nádhernej prírody a okrem toho, že si popozeráš naozaj krásne expozície, využi túto návštevu aj na prechádzku v tomto areály. My sme šli rôznymi cestičkami smerom za nosom a našli sme potôčik, jazierko s lavičkou a magickým výhľadom a ešte jeden malý bonus.

Považská lesná železnica.

Tak toto by si nečakal, že? Depozitár tejto železnice sa nachádza priamo v areály Múzea liptovskej dediny a ponúka možnosť nazrieť do niektorých vozňov či lokomotív. Prechádzali sme sa po koľajniciach a obdivovali tieto stroje z úplnej blízkosti. Pokojne vojdi do vnútra a urob si spomienkovú fotku. Tento depozitár je v cene vstupenky a bola by škoda ho nevidieť.

Keď si si všetko pozrel a smeruješ naspäť  k autu, určite ťa oslovia stánky so suvenírmi, ktoré sú hneď pri parkovisku. My sme tam nakúpili magnetky, ktoré nám zdobia chladničku a ponožky z ovčej vlny. V zime sme ich veľmi ocenili, oplatí sa.

Pokiaľ sa ti článok páčil a inšpiroval ťa k návšteve tohto skanzenu, tak je moja úloha splnená. Všetky podstatné informácie nájdeš na tomto webe http://liptovskemuzeum.sk/expozicia/pribylina/ .

Pokiaľ sa chceš ubytovať na Liptove a ušetriť pritom nejaké to euríčko, tak si rezervuj ubytovanie cez tento link a máš odomňa 10% zľavu https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662 .