Zimná túra na Popradské pleso

Táto túra bola jedna z najkrajších. Išli sme smerom z Veľkej Lomnice, po ceste cez Tatry, krátko pred Štrbským plesom je odbočka doprava na Popradské pleso. Nedá sa to minúť. Bol začiatok marca, no snehu bolo ešte dosť. Parkovisko je v podstate širšia cesta, kde pozdĺžne parkujú autá. No miesto nájdeš, teda aspoň v zime. Hneď na začiatku je samozrejme pán, tu už iná možnosť ako zaplatiť celodenné parkovné nebola. Bolo to rovných 6 Eur. Taký ten tatranský štandard.

Krásna túra na Popradské pleso

Vystúpiš z auta a ideš logicky smerom hore. Najprv cez trať tatranskej električky, potom okolo schátralej budovy, ktorá pred pár rokmi bola ešte asi akousi ubytovňou. Začiatok túry ponúka smutný pohľad na vykosené stromy po víchrici z roku 2004.

Na začiatku je to celkom stupák, ale dá sa. Po chvíľke sa dostaneš do lesa a tam sa už začína naozajstná rozprávka. Celá cesta je asfaltová, čiže úplne spokojne vezmi aj kočík, ak ho potrebuješ. Cesta je dlhá necelých 5 kilometrov a vedie cez les.

Zhruba v polovici sa nachádza prístrešok, kde si môžeš oddýchnuť, napiť sa, dať si niečo pod zub, či sa proste iba pokochať krásnymi pohľadmi na hory okolo teba.

Určite pokračuj ďalej v ceste, naozaj to stojí za to. Pokiaľ vystihneš takéto slnečné počasie bez mrakov, tak sa naskytne aj takýto pohľad. Vtedy som si uvedomila, akí sme naozaj maličkí.

Od tohto momentu je to zhruba ešte takých 20 minút, no takmer po rovnej ceste, čiže úplne pohodová prechádzka. Len dýchaj zhlboka a užívaj si krásnu prírodu. Počula som, že keď vychytíš sezónu, že kopu turistov a slnečné počasie, tak sú tam masy ľudí a dosť to kazí dojem. My sme boli začiatkom marca, počasie síce super, ale zima, preto bolo ľudí dosť málo. Neviem, čo je pravdy na verzii s množstvom ľudí, no chystám sa v lete, tak dám vedieť.

Čo ti poviem, môj pes si tie metre snehu naozaj užil. Pokračuj ďalej až sa dostaneš k takejto tabuli. Nemáš sa kde stratiť, aj keď máš nulový orientačný zmysel ako ja.

Tak a už si tu. O pár minút uvidíš Majláthovú chatu, kde sa môžeš najesť, napiť, použiť toaletu či nabrať sily na ďalšie túry. Čo sa týka cien, tak sú úplne v pohode, neminieš polku výplaty. Kávu robia dobrú, rovnako aj makovú štrudľu. Štandardné jedlá viem odporúčať len na základe toho, že vo vnútri bolo plno ľudí, ktorí jedli a vyzerali naozaj spokojne.

Uži si výhľad z terasy pri dobrom čaji, naozaj to stojí za to. Potom sa môžeš vybrať napríklad na prechádzku okolo Popradského plesa. V marci bolo zmrznuté, ľudia sa prechádzali aj po ňom. My sme išli tiež po hladine, no nie cez samý stred.

Kam sa môžeš vybrať z Popradského plesa? Najznámejšou trasou je hádam Symbolický cintorín, miesto venované tým, ktorí zahynuli v Tatrách. Táto trasa trvá približne pol hodinku, no my sme tam v zime neboli, lebo je uzavretá od januára do júna. V lete však dám update. Môžeš si však pozrieť Veľké Hincovo pleso, Pod Ostrvou či Rysy. Opäť si ale zisti, ak ideš v zime, či sú otvorené chodníky, ktoré chceš použiť. Toto info získaš napríklad aj na tomto webe: http://www.tatryportal.sk/tatransky-narodny-park

Naspäť sme šli tou istou trasou, ako sme prišli. Dokopy aj s prechádzkou okolo jazera sme urobili niečo okolo 12 kilometrov.

Túto trasu veľmi odporúčam, je naozaj krásna, vyhraď si na ňu celý deň, aby si sa nikde neponáhľal a naozaj si ju užil.

Ak sa ti článok páčil, tak ho zdieľaj a môžeš si dať perfektnú štrúdľu na Majláthovej chate. Pozývaš ty.

Ak si chceš zarezervovať výhodné ubytovanie v Tatrách, urob to ako ja. Klikni na tento link a získaš 10% zľavu. https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662