Ako sa prejsť po hladine Štrbského plesa

Štrbské pleso je už v dnešnej dobe pomerne komerčná záležitosť. Tým, že nejde o žiadne výstupy, kde by bolo treba kondičku, nejakú tú výdrž a je to len pekná prechádzka okolo jazera, tak je navštevované húfmi turistov. Ak si však vyberieš ten správny čas, tak si vychutnáš krásne výhľady a ticho prírody.

Aby sme dodržali poriadok, najprv si povedzme niečo o tomto plese. Štrbské pleso sa nachádza vo Vysokých Tatrách, má rozlohu okolo 20 hektárov, hĺbku niečo okolo 20 metrov a je zamrznuté takmer polovicu roka, približne 155 dní. Prechádzka okolo plesa má niečo málo vyše 2 kilometrov, čiže štandardne zaberie tak zhruba pol hodinku, no keď pripočítame nejaké to fotografovanie a čítanie náučných tabúľ, tak sa to môže natiahnuť na hodinku-hodinku a pol. V blízkosti plesa sa nachádza množstvo známych hotelov, lyžiarske zjazdovky, bungee jumping, zastávka tatranskej električky a je takisto východiskovým bodom pre mnohé tatranské túry.

Tento článok je zameraný na túto krásu

Zamrznutá hladina Štrbského plesa

 

Vrátila by som sa k informácii, že Štrbské pleso je zamrznuté 155 dní v roku. My sme sa sem vybrali v marci, keďže naše výlety v Tatrách ukončujeme štandardne ľahkou prechádzkou popri plese. Hladina plesa bola dokonale zamrznutá s niekoľko centimetrovou pokrývkou snehu, takže sme hneď zvolili cestu dole z chodníka a krížom-krážom cez zamrznutú hladinu. Musím povedať, že je to krásny zážitok. Stáť uprostred plesa, vedieť, že pod tebou sú metre vody do hĺbky a dívať sa okolo seba. My sme vystihli ešte aj počasie ako z obrázku, takže o krásne výhľady nebola núdza. 

Jedným z dôvodov, prečo odporúčam aj tento zážitok je to, že napriek tomu, že bola nedeľa a krásne počasie – nemali sme pocit plného chodíka turistov ako v iné ročné obdobia. Prečo? Lebo po zamrznutej hladine sa neodvážil prechádzať každý. No naša Lily sa tam vybehala jedna radosť. A ty si už staval snehuliaka na hladine Štrbského plesa?

Ak by si sa chcel vybrať niekam ďalej zo Štrbského plesa, môžeš ísť napríklad na Kriváň, Jamské pleso, Tri studničky, Vodopád Skok, Popradské pleso, Hincové plesá či Rysy. Ak tam však budeš v zimnej sezóne (cca november-jún), tak si over, ktoré chodníky a chaty sú otvorené. Viac info o sezónnych uzáverách chodníkov nájdeš napríklad na tomto linku: http://www.tatryportal.sk/tatransky-narodny-park

A ešte jedna dobrá správa, čo sa týka parkovania, v zimnej sezóne je parkovanie na centrálnom parkovisku a na parkovisku pri Penzióne Pleso zdarma. To poteší. V letnej sezóne sú to zhruba 2 Eurá na hodinu, resp. 6 Eur na celý deň.

Ak sa ti páčil článok, tak ho zdieľaj a v Tatrách napadne o meter viac snehu.