Prečo sa ísť prejsť na Alpinku pri Košiciach

Ruch väčšieho mesta či pokoj prírody? Košice a ich okolie ti ponúkajú aj jednu aj druhú variantu. Geografická poloha Košíc ich priam predurčuje na krásne výlety v prírode – Košická kotlina, Slovenské rudohorie či Volovské a Slanské vrchy – to všetko obklopilo mesto a vytvorilo tak skvelé podmienky pre relax. Jedným z takýchto krásnych výletov je aj výlet na miesto, ktoré sa volá Alpinka.

Zoznámte sa – toto je Alpinka

Alpinka je rekreačný areál v úplnej blízkosti Košíc – bavíme sa zhruba o 10 kilometroch z centra mesta. Dá sa tam bezproblémov dostať autom, bicyklom či mestskou hromadnou dopravou. Alpinka je výhrou azda pre všetkých. Čítaj ďalej a ja ti poviem prečo.

pre deti

Obrovský areál, v ktorom nájdeš indiánske Údolie Manitou, v lete sa povozíš na koňoch, zalozíš si na Tarzánii či vyšalíš sa na detskom ihrisku. Ako bonus sa na Alpinku dostaneš z Čermeľa detskou historickou železnicou

pre dospelých

Obed či večera na vzduchu, altánky na grilovačku, Tarzánia v korunách stromov aj pre dospelých či 9-jamkové golfové ihrisko v blízkosti areálu

pre cyklistov

Cyklistické chodníky po asfaltovej ceste popri golfovom ihrisku napríklad aj na Jahodnú či do Veľkej Lodiny

pre havkov

Priamo v areály sa síce nevybehajú, lebo musia byť na vodítku, no prechádzka popri golfovom ihrisku ponúka dostatočný priestor na vybehanie všetkej energie. Popri ceste existuje aj množstvo miest, kde sa dá vojsť priamo do lesa.

Čo sme na Alpinke robili my?

Alpinka je perfektné miesto, keď chceme len tak vypadnúť na chvíľku z mesta a nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Dostaneš sa na ňu autobusom, autom alebo bicyklom-ideš z mesta smerom na Čermeľ a Jahodnú, na rázcestí Jahodná-Alpinka odbočíš doprava a po pár metroch uvidíš parkovisko (ktoré je zdarma). Parkovisko sa nachádza hneď pri areály.

My sme sa vybrali po asfaltke pešo smerom ku golfovému ihrisku a pokračovali sme ďalej okolo neho. Je to úplne nenáročná prechádzka po asfaltovej ceste a po rovinke, navyše vedie v úplnej blízkosti golfového ihriska, čo pre nás, ktorí nehráme golf, môže byť celkom zaujímavé. Cesta potom pokračuje okolo chatárskej oblasti a miestami ju lemuje potôčik.

My sme prešli necelé štyri kilometre smerom tam a šli sme naspäť, otočili sme sa rázcestí, kde sa nám zdalo, že už to skôr pre cyklistov ako pre chodcov. Ak by si si chcel cestou posedieť a dať si nejaký olovrant, popri ceste sú umiestnené takéto stoly s lavicami (a je ich celkom dosť), tak sa neboj ich využiť.

Pred odchodom sme sa ešte zastavili na jednu kofolu priamo v areály. Ak máš rád podobné tradičné letné vychytávky ako langoše, wafle či klobásky, určite si tvoje chuťové bunky prídu na svoje.

Ak by si sa chcel výhodne ubytovať v Košiciach alebo jeho okolí, neváhaj využiť tento link, že si to ty, tak ti dávam 10% zľavu https://www.booking.com/s/35_6/c93b5662

Ak sa ti článok páčil, neváhaj ho zdieľať, kde môžeš a raz sa všetci stretneme na Alpinke a dáme si spolu langoš a kofolu.