Tajomstvá Dómu svätej Alžbety

Skúsil si už niekedy byť turistom vo vlastnom meste? My sme to dnes skúsili prvýkrát a môžem povedať, že chvíľami som mala naozaj pocit ako by som bola niekde inde. Dni mesta Košice sa oficiálne začali a my sme sa teda vybrali spoznať krásy nášho mesta. Dnes sme sa rozhodli pre jeho dominantu-Dóm svätej Alžbety a jeho okolie.

Keď si vyberieš termín na návštevu Košíc počas Dní mesta Košice, tak hneď pri vstupe na Hlavnú ulicu ťa budú vítať takého tematické stánky, kde nájdeš všetko od ručne robených príborov, bábik, košíkov, medovníčkov až po tradičné langoše, trdelníky či klobásky.

V parku pred Dómom uvidíš hneď na začiatku nádherný erb mesta Košice. Ako si už určite pochopil, mesto Košice má svoj vlastný erb, ktorý pochádza z roku 1369. Tento erb je výnimočný tým, že kráľ Ľudovít I. Veľký k nemu vydal aj erbovú listinu, čo bolo prvýkrát, kedy bola mestu udelená erbová listina-bol to dôkaz o tom, že Košice boli dôležitým mestom v rámci Uhorského kráľovstva.

V parku pred dómom sa nachádzajú lavičky, krásne kvetinové záhony a fontána, takže si tam neváhaj na chvíľku sadnúť a vychutnať si atmosféru mesta s výhľadom na Hlavnú ulicu, Kaplnku svätého Michala a Dóm svätej Alžbety.

Čo sa oplatí vidieť v Dóme svätej Alžbety?

Takže najprv zopár faktov. Začala by som určite tým, že Dóm svätej Alžbety je najväčší kostol na Slovensku a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Bol postavený v období 14.-16.storočia a nájdete v ňom množstvo jedinečných vecí.

Interiér katedrály

Keď vojdeš dovnútra očarí ťa veľkosť, majestátnosť a krása tejto katedrály. Obrovské, hrubé múry a neskutočne precízna architektúra a detaily ťa určite zaujmú. Pred sebou uvidíš hlavný oltár svätej Alžbety. Múry lemujú nástenné fresky, okenné vitráže a nájdeš tam aj románsko-gotickú krsteľnicu zo 14.storočia.

Oltár je výnimočný tým, že je na ňom zobrazených 12 scén zo života svätej Alžbety, napríklad Alžbetino narodenie, Alžbetine zásnuby s Ľudovítom či Alžbetina smrť. V čase pôstu je zobrazených 24 scén z pašiového cyklu ako Posledná večera, Korunovanie tŕním či Vzkriesenie. Posledných 12 scén sú scény z adventného cyklu, kde sú zobrazené Zvestovanie, Klaňanie sa Troch kráľov či Útek do Egypta. Takýto typ oltáru – čiže oltár s trojitou kompozíciou cyklov je zachovaný už len ako jediný v Európe.

Podzemná krypta Rákocziho

Táto krypta sa nachádza v ľavej časti Dómu, v roku 1906 do nej boli prevezené pozostatky Františka Rákocziho z Turecka. Keď zíjdeš do podzemia neuvidíš iba jeden sarkofág, no aj sarkofág jeho matky, syna, manželky, pobočníka a dvoch grófov. Na sarkofágoch si všimni erby rodín.

Čo mňa prekvapilo hneď na prvý pohľad bolo množstvo vencov položených na jednotlivých sarkofágoch (dokopy sú tam štyri). Pani sprievodkyňa nám vysvetlila, že tie nosia maďarskí turisti, ktorí si takto chcú uctiť pamiatku Rákocziho a za rok sa ich tam nazbiera aj takéto množstvo.

Dvojité špirálové kráľovské schody

Tieto na prvý pohľad nenápadné schody ponúkajú hneď niekoľko unikátov. Podobné v Európe sú už len v štyroch mestách, no spomedzi všetkých sú tieto najstaršími. Kráľovský balkón na ich vrchole ponúka krásny výhľad na celú strednú časť Dómu. Mňa na nich zaujala aj pikoška, že sa prezývajú aj schodmi zaľúbených. Prečo? Stretajú sa presne na štyroch miestach cestou nahor a zaľúbenci by sa na tomto mieste mali stále pobozkať. My sme to skúsili, mal by si aj ty 🙂

Kaplnka svätého Michala

Kaplnka svätého Michala je neoddeliteľnou súčasťou množstva fotografií Dómu svätej Alžbety. Tak akosi patria k sebe. Táto kaplnka pôvodne spĺňala účel cintorínskej kaplnky a to až takmer do konca 18.storočia. Aktuálne má všetky atribúty kostola vrátane sakristie či chóru. Vchádzaš cez veľké masívne dvere a v priebehu pár sekúnd ťa určite osloví neopakovateľná atmosféra tohto miesta. Nájdeš tu aj hlavný oltár, kde je vyobrazený sv.Michal ako víťazí nad satanom.

Pamiatkou na to, že to bola cintorínska kaplnka sú náhrobné kamene vsadené do múrov kaplnky na jej vonkajšej strane. Keď ju obijdeš celú dookola, tak ich tam nájdeš presne 17.

Veža kráľa Žigmunda

Tak táto veža stála naozaj za to. Rovno ťa upozorním, že ak nemáš rád výšky, poprípade máš klaustrofóbiu-nechoď tam. Čaká ťa 160 schodov s troma medzizastávkami, kde uvidíš hodinový stroj či zvony, ktoré každú nedeľu rozozvučí košický zvonár (ručné zvonenie na Slovensku ašpiruje na zápis do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO).

Keď vyjdeš úplne na vrchol čaká ťa neopakovateľný výhľad na Košice. Keďže sa dá ísť dookola, tak okrem Hlavnej ulice, Štátneho divadla, uvidíš aj bočné historické uličky či parky.

Hneď vedľa Dómu sa nachádza Urbanova veža. Urbanova veža je zvonicou Dómu svätej Alžbety. Veža je zasvätená svätému Urbanovi-patrónovi vinohradníkov.

V roku 1966 došlo k požiaru veže, pričom bol zničený zvon Urban a časť veže. Zvon bol však poskladaný z jeho úlomkov a od roku 1989 je vystavený pred vežou. Pôvodný zvon vážil niečo okolo 5 ton. Aktuálne vo veži sídli Múzeum voskových figurín viažúcich sa k dejinám mesta. Keď sme tam boli my, tak vedľa veže bol pán rezbár a mal nádherné drevené výrobky. Pokiaľ ho tam stretneš, určite sa tam zastav, naozaj sa to oplatí.

Takto by som ukončila našu prehliadku Dómu svätej Alžbety a jeho okolia. Určite ti to odporúčam a pozorne počúvaj tety sprievodkyne, dozvieš sa veľa zaujímavých vecí.

A aby som samozrejme nezabudla…Určite ťa zaujíma koľko tieto prehliadky stoja. Cenník som stiahla priamo z webu Dómu svätej Alžbety http://www.dom.rimkat.sk/pre-turistov/

Ak zháňaš ubytovanie v Košiciach za dobrú cenu, klikni na tento link a máš odomňa 10% zľavu: https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662