Vyhliadka Monte Móry: Prečo áno a prečo nie?

Zaujímalo by ma, čo si vybavíš, keď sa povie pojem Monte Móry. Ja som o tejto vyhliadke počula prvýkrát len pred pár mesiacmi a okamžite som ju zaradila do zoznamu prechádzkových miest, ktoré chcem najbližšie vidieť. Písalo sa o nej ako o veľkom projekte, ktorý vstal z mŕtvych a opäť nadobúda svoju slávu. V konečnom dôsledku sme z toho asi taký slávny pocit však nemali.

Kto za tým stojí?

Vyhliadka Monte Móry je dielom architekta Karola Móryho, ktoré sa vystavalo v 30tych rokoch 20.storočia. Karol Móry bol v celku slávny architekt, bol dokonca spoluzakladateľom Nového Štrbského plesa. Vyhliadka bola najprv vybudovaná z dreva, až neskôr vďaka synovcovi Karola Móryho získala dnešnú podobu. Ján Móry z nej naplánoval naozaj krásne miesto. Keď však bola v 60-tych rokoch vyhlásená za kultúrnu pamiatku, tak začala chátrať. Našli sa však ľudia, ktorí ju chceli zachrániť a tak sa zrekonštruovala a pre verejnosť opäť otvorila v roku 2017. Tak toto by bol životopis v skratke o vyhliadke Monte Móry.

Ako ju nájsť?

Tak toto je tá najväčšia sranda. Ako určite dobre vieš, môj orientačný zmysel je jedinečný, až taký, že sa miesto do Košíc dostaneš do Žiliny. Ale zase tabule si všímam. No v tomto prípade tu žiadne neboli. Pomohla až mapa v mobile, vďaka ktorej sme ako tak našli cestu. Ako štartovací bod si vyber zastávku tatranskej električky Štrbské pleso. Hneď vedľa nej je zubačka zo Štrby. Prejdi cez jedny aj druhé koľajnice. Uvidíš takúto informačnú tabuľu.

Odboč doprava a choď hore chodníkom. Chodník je asfaltový, takže úplne spokojne môžeš brať aj kočík. Budeš prechádzať okolo schátraného hotela, na ktorom je aj vizualizácia toho, ako by to mohlo vyzerať, keby sa toho niekto ujal. Za hotelom sa bude cesta rozdeľovať, odboč doľava (napriek tomu, že to až tak dôveryhodne nevyzerá). A kráčaj hore. Po chvíľke uvidíš krásny výhľad na okolitú prírodu. Keď vychytíš dobré počasie, tak uvidíš všetko od Liptovského Mikuláša až po Poprad a ako bonus aj Západné Tatry.

Prečo Monte Móry?

Vyhliadka Monte Móry je kaviareň v tesnej blízosti Štrbského plesa. Má veľký potenciál a je určite zaujímavá pre turistov, nakoľko v sebe nesie niekoľko jedinečných vecí.

  1. Je to kultúrna pamiatka oficiálne zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu
  2. Najvyššie položená kaviareň s vyhliadkou v blízkosti Štrbského plesa
  3. Poskytuje výhľad na celú Popradskú kotlinu – vidíš všetko od Liptovského Mikuláša po Poprad a Západné Tatry
  4. Nenáročná krátka prechádzka, moderne zariadená kaviareň a nádherný výhľad na okolitú prírodu – to je silná kombinácia

Prečo teda to sklamanie?

  1. Ja viem, že môj orientačný zmysel je pod bodom mrazu. No keď som hľadala spätne nejaké informačné tabule, žiadne som nenašla. Prvá bola až za koľajnicami tatranskej električky, tesne pri vyhliadke (čo asi uznáš, že nemá taký zmysel, keď na začiatku nevieš kam ísť)
  2. Neoznačená cesta – ako už keď nájdeš ten správny smer, tak napriek tomu nemáš pocit, že ideš správne a tipuješ kam asi tak ísť. Nakoniec sa dopracuješ k tabuli, že Súkromný pozemok a uvažuješ či to myslia vážne a ty to máš obíjsť cez húštinu alebo si tú tabuľu proste nevšimnúť
  3. Nájdeš smer, tipneš cestu a čo sa stane. Zatvorené! Technické príčiny môže mať každý, uznávam…ale po tej strastiplnej ceste nám ešte aj toto dotvorilo dojem toho, že vlastne tam ľudia ani nechodia, ani nechodili a v podstate, že to v prevádzke až tak veľmi nie je. Minimálne by sme čakali oznam na sociálnej sieti vyhliadky, že je dočasne zatvorené

Tak čo si o tom myslieť?

Celkovo by som túto prechádzku ohodnotila, ako sklamanie, no s tým, že aj tak dobre. Vieš tak, že na všetkom hľadáš niečo pozitívne. To, že značenie je mizerné a samotná kaviareň je zatvorená (dúfam, že naozaj len dočasne) dostatočne vynahradili tie výhľady (aj keď z vyvýšenej terasy kaviarne by boli ešte lepšie). A vieš čo ešte potešilo? Taká maličkosť. Čistotu tatranskej prírody sme objavili v rôznych druhoch kvetov a rastlín, ktoré sme naozaj už dávno nevideli. A jedným z nich bol aj lopúch. Áno, povieš si, taká obyčajná burina. No kedy si ju naposledy videl v lesoch niekde v okolí miest?

Takže keď pôjdeš okolo a budeš sa chcieť len tak prejsť, tak sa tam vyber. A možno budeš mať šťastie a kaviareň dovtedy opäť otvoria.

Ak by si chcel navštíviť Tatry na dlhšiu dobu a ubytovať sa so zľavou, tak si rezervuj ubytko cez tento link a máš odomňa 10% z ceny dole https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662.

My sme bývali v apartmáne v hoteli Panorama a ten ti môžem naozaj len a len odporúčať. Okrem toho, že auto odložíš v podzemnej garáži a celý čas sa môžeš po Tatrách voziť tatranskou električkou (za minimum ceny), tak bývaš v nádhernom, modernom apartmáne s neskutočným výhľadom na naše krásne Tatry. Vyskúšaj: http://www.booking.com/Share-qOoERF