Vysokohorská Zámkovského chata

Na túto túru som sa naozaj tešila. Posledné razy v Tatrách sme sa totiž prevažne motali okolo Hrebienka a jeho okolia, no oveľa ďalej sme nikdy nezašli. Tentokrát sme sa rozhodli vybrať ďalej a vybrali sme si známu trasu až po Zámkovského chatu. Naše smerovanie bolo teda jasné – Starý Smokovec-Hrebienok-Bilíkova chata-Vodopády Studeného potoka-Rainerova chata-Obrovský vodopád-Zámkovského chata. 

Zastávka: Hrebienok 

Hrebienok je taká známa tatranská križovatka. Mnoho trás, náročnejších či jednoduchších, sa začína práve tam. Ani tentokrát sme ho neobišli. Rozhodli sme sa však uľahčiť si začiatok cesty a zo Starého Smokovca sme sa vybrali hore pozemnou lanovkou. Na Hrebienok sa vieš dostať okrem lanovky samozrejme aj pešo – buď po asfaltovej ceste (napravo od lanovky) alebo lesnou cestou (naľavo od lanovky).

Určite odporúčam riešiť lístok na lanovku pomocou karty GoPass, ktorú si v predstihu (minimálne dvoch týždňov) objednaj domov a cez ňu si vieš na webe GoPass http://www.gopass.sk alebo cez ich veľmi šikovnú aplikáciu zakúpiť lístky na lanovky za výhodné ceny a nečakáš potom v rade, no rovno ideš. Lanovka chodí každých 15 minút v týchto časoch: 

Starý Smokovec – Hrebienok – pešo: trvanie cca 1 hodina (približne 3km) 

Starý Smokovec – Hrebienok – lanovka: trvanie cca 5 minút (cena lístka pre dospelého len hore počas hlavnej sezóny je 8 Eur). Viac info o cenách rôznych lístkov nájdeš na webe GoPass.  

Zastávka: Bilíkova chata 

Veľmi známe miesto vzdialené len pár minút od Hrebienka. Keď vystúpiš z lanovky, vyjdi hore  kopčekom a pred sebou uvidíš okrem nádherného výhľadu aj smerovacie tabule, ktoré ti jasne povedia, ktorým smerom máš ísť. Bilíkova chata je vzdialená asi 5 minút chôdze a trasa je to naozaj nenáročná s veľmi dobrým štrkovým chodníkom. 

Zastávka: Vodopády Studeného potoka 

Keď prejdeš okolo Bilíkovej chaty , uvidíš ďalšie smerovacie tabule na Vodopády Studeného potoka. Tam sa postupne bude štrkový chodník meniť už na kamenistý, no bez problémov schodný. Klesáš stále dole, takže sa neboj, zatiaľ sa naozaj neunavíš. Na tejto trase ťa už čakajú prvé nádherné výhľady na Tatry. Keď už budeš počuť zvuk vodopádov veľmi jasne a zreteľne, tak sa ocitneš na rázcestí. Cestou dole by si prišiel priamo k vodopádom, no tentokrát sa vyber hore – smerom na Rainerovu chatu. Keďže ale budeme ešte okolo vodopádov prechádzať, a teba by zaujímalo viac, tak si prečítaj aj tento článok Vodopády Studeného potoka na JESEŇ . 

Zastávka: Rainerova chata 

Od smerovníka sa už klesanie mení na stúpanie. Nič hrozné to však nie je. Ideš proste do kopca. Po svojej pravej strane vidíš Studený potok a po chvíľke sa dostávaš až k jeho väčšiemu vodopádu. Naozaj stojí za to si zijsť k nemu až dole a urobiť si pár pekných záberov. 

Keď si zišiel dole k vodopádu, tak sa pekne vráť na cestičku, z ktorej si prišiel a pokračuj hore do kopca. Pomaly sa blížiš k Rainerovej chate, ktorá je oficiálne zhruba pol hodinku od Vodopádov Studeného potoka. Chatu určite neprehliadneš, bude po tvojej ľavej strane. 

Rainerova chata je unikátna tým, že je najstaršou chatou v Tatrách. Chata je malá, no naozaj útulná. Na stenách uvidíš veľa fotiek a iných vecí, ktoré patrili nosičom vo Vysokých Tatrách. Pri chate su lavičky a stoly, takže toto je pravé miesto na občerstvenie. Nenajedz sa však veľmi, ešte ťa čaká jeden výstup na Zámkovského chatu. 

Zastávka: Obrovský vodopád 

Táto trasa je podľa mňa krásna práve tým, že na nej uvidíš veľa a nie je náročná práve preto, pretože sa stále po chvíľke zastavíš, aby si sa na niečo pozrel, alebo si odfotil. To, na čo však musíš dávať naozaj pozor je, kam stúpaš. Z Rainerovej chaty stúpa cesta ďalej až k Obrovskému vodopádu. Svoj názov nedostal len tak pre nič za nič. Jeho výška je takmer 20 metrov a odfotiť si ho môžeš priamo z mostíka tesne pred ním. Aktuálne sa nachádzame v Malej Studenej doline, medzi Rainerovou a Zámkovského chatou a postupujeme ďalej. 

Zastávka: Zámkovského chata

Teraz ťa čaká zhruba ďalších 20 minút chôdze smerom nahor. Stúpanie je citeľné, no stále to nie je nič, čo by priemerný turista (súdim podľa seba) nezvládol.

Nikdy sa nám na tejto trase nestalo, že by sme museli zastať preto, lebo sme nestíhali s dychom. Ale ako som spomínala vyššie, trasa sa môže zdať náročnejšia práve kvôli terénu – sú to už veľké skaly, kamene, miestami naozaj nerovné, no prejsť sa to dá úplne v pohode. Ľudia tam chodili aj s malými deťmi a my sme boli so psíkom. Na tejto trase nájdeš niekoľko miest, kde je priestor zastať, napiť sa a odfotiť si nádherné výhľady. Vieš čo je super? Vidieť aj Rainerovu chatu. A ty si zrazu uvedomíš, že tam si bol pred chvíľkou a už si oveľa vyššie a ani to tak nebolelo. 

Zámkovského chata ti dopraje pohodlie, ktoré po výstupe potrebuješ. Môžeš sa osviežiť, napiť, najesť, objednať si jedlo v reštaurácii, či sa dokonca ubytovať. Pred chatou sa nachádza dostatok lavičiek a samozrejme aj terasa reštaurácie. Celá je umiestnená v malebnom prostredí medzi stromami, takže pôsobí naozaj rozprávkovo. Viac informácií nájdeš na webe http://www.zamka.sk/. Zaujímavosťou chaty je, že počas 2.svetovej vojny sa v nej ukrývali prenasledovaní politickí utečenci, partizáni a židovské rodiny. 

Dole sme sa vybrali rovnakou trasou, akou sme prišli. No ak by si chcel pokračovať ďalej (my nabudúce budeme a dám update), tak sa môžeš vybrať na Skalnaté pleso (cca 1 hodina) či na Téryho chatu (cca 2 hodiny). 

Dobré rady do života 

  1. Celková dĺžka trasy Starý Smokovec-Zámkovského chata – približne 6km (čiže dokopy prejdeš hore-dole asi 12km)
  2. Trvanie trasy – približne 2,5 hodiny vrátane prestávky a fotenia (čiže celkové trvanie trasy hore-dole s prestávkou cca 5 hodín)
  3. Náročnosť: stúpanie je v pohode, stačí priemerná kondička, no topánky si obuj naozaj poriadne – terén je chodník ale už z väčších skál 
  4. Vyber sa skoro ráno. Trasa síce nie je zaradená medzi celodenné, no pokiaľ si chceš užiť Tatry a nie turistov hlavu na hlave, tak poslúchni. My sme nastupovali na lanovku na Hrebienok o 9:15. Hore to bolo v pohode, no keď sme išli dole už to bola kolóna ľudí. Možno by som išla ešte o hodinu skôr. 
  5. Trasa je vhodná pre väčšie psíky, ktoré dokážu kráčať pri nohe, keď naozaj treba, kočík maximálne po Bilíkovú chatu. Videla som tam aj rodičov s malými deťmi (cca odhadom 2 ročné), to je už na zváženie. 

A vieš čo bolo naozaj super? Rada chodím do Tatier aj preto, že tam sú takí iní ľudia. Páči sa mi, že tam sa ľudia jeden druhému zdravia. Len tak, lebo sme všetci turisti. Nikto za sebou nenecháva neporiadok. Ak ti treba poradiť, stále sa nájde niekto, kto ti pomôže (dokonca niekedy ani nemusíš poprosiť o pomoc, pomôžu automaticky). Je to taký iný svet. 

Ak by si chcel navštíviť Tatry na dlhšiu dobu a ubytovať sa so zľavou, tak si rezervuj ubytko cez tento link a máš odomňa 10% z ceny dole https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662.

My sme bývali v apartmáne v hoteli Panorama a ten ti môžem naozaj len a len odporúčať. Okrem toho, že auto odložíš v podzemnej garáži a celý čas sa môžeš po Tatrách voziť tatranskou električkou (za minimum ceny), tak bývaš v nádhernom, modernom apartmáne s neskutočným výhľadom na naše krásne Tatry. Vyskúšaj: http://www.booking.com/Share-qOoERF