Dom hore nohami, pohľad dole hlavou

Keď som bola malé dieťa, tak som sa zvykla tak otočiť, že som visela hlavou dole – či už z postele alebo z preliezky na ihrisku. Dívala som sa svet hore nohami a rozmýšľala, aké by to bolo zábavné, keby bol taký naozaj. V Liptovskom Mikuláši máš možnosť skúsiť si takúto realitu na vlastnej koži. Na našej ceste po Slovensku sme navštívili aj Dom hore nohami. 

Dom hore nohami, Liptovský Mikuláš

Keď máš podlahu nad hlavou 

Nikdy som nemala problém s výškami, kolotočmi a priestormi, kde som mala zlú stabilitu. No toto ma dostalo. Hneď ako som vošla do domu ma to posunulo do ľavej strany. Kým som si zvykla na to, že strop, po ktorom kráčam, je značne naklonený, tak sa mi začala jemne krútiť aj hlava. Skúsenosť to však bola zaujímavá. Dom má jedno poschodie a je plne zariadený. Musím priznať, že jednou z prvých myšlienok bolo, že pohyb medzi dvoma rovinami nedám a kašlem na to a idem von. No po chvíľke som si zvykla a bola to sranda. 

Snehulienka, Červená čiapočka aj myšiak Mickey

Celé je to v podstate postavené na hlavu. Do domu vchádzaš cez strechu. Jednou z prvých miestností, ktoré ťa zaujmú, bude určite kúpelňa s toaletou. Spýtam sa ťa takto: Mal si už záchod nad hlavou? Nie? Tu sa ti to splní. V podstate aj keď nechceš. 

Kúpelňa s toaletou hore nohami

Menším návštevníkom sa určite zapáčia detské izbičky. Okrem hračiek a postelí tam objavia aj čarodejnicu (mimochodom, tá nebola hore nohami – žeby kúzlo?), Snehulienku s trpaslíkmi, Červenú čiapočku s vlkom, no aj myšiaka Mickeyho. Tých v obyčajných detských izbách nenájdeš – akurát len tam, kde je svet hore nohami. 

Detská izba v Dome hore nohami

Keď sa vyštveráš hore schodmi…teda ako nie doslova vyštveráš, ale ver mi, to že je tam zábradlie určite oceníš…tak sa dostaneš na ďalšie poschodie. Teda v podstate na prízemie. Tam ma zaujali dve veci. Kuchyňa bolá prvou z nich. Komplet celá kuchynská linka zariadená hore nohami. V takej by sa asi ťažko varilo. Väčšina jedla by skončila na strope. Hneď po tom ma upútala veranda s muškátmi, ktorou by si za normálnych okolností vchádzal. Ale prečo sa tváriť, že sme na normálnom mieste. Keď tam budeš, všimni si, že ešte aj muškáty sú hore nohami.

Kuchyňa v Dome hore nohami

Detaily k dokonalej ilúzii

Ako som sa dozvedela na webstránke tohto vcelku nezvyčajného projektu http://www.domnastreche.sk/ , tak tento dom vznikol ako prejav frustrácie nad byrokraciou. Musím povedať, že tá frustrácia musela byť asi dosť veľká. Ale chápem ju. Vďaka nej však vznikol naozaj jedinečný projekt, ktorý nenájdeš nikde inde na Slovensku. Detaily, s ktorými sa autori domčeka vyhrali, sú naozaj dokonalé. Pri prehliadke nevynechaj ani okolie domu. Motorka, psia búda, sedenie so stoličkami a stolom na patiu či záhradkárske náradie dotvárajú hodnovernú ilúziu naozajstného domu. Dokonalú recesiu zobrazuje auto verejnej bezpečnosti VB či Socha slobody týčiaca sa na samotnom vrchu domčeka. 

Okolie Domu hore nohami

Dom hore nohami: informácie, ktoré oceníš

  • Dom hore nohami sa nachádza pri Liptovskom Mikuláši blízko aquaparku
  • Vstupné pre dospelého je 5€, pre dieťa do 12 rokov 3€
  • V letnej sezóne sú otváracie hodiny od 9:00 do 20:00, v zimnej sezóne od 9:00 do 17:00
  • Parkovisko je hneď vedľa domu a je bezplatné 
  • Pri parkovisku nájdeš budovu, v ktorej kúpiš lístky do domu a zároveň sa môžeš aj občerstviť 
Vstup do Domu hore nohami

Ak sa ti článok páčil, tak o ňom daj vedieť aj svojim kamarátom a vyberte sa na návštevu Domu hore nohami. Určite neoľutuješ. Pokiaľ sa ti páči na Liptove tak, že by si tam chcel ostať dlhšie, tak si rezervuj ubytko cez tento link a máš odomňa 10% zľavu: https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662