Mini Slovensko: Taká malá veľká krajina

Nachádzame sa na mieste, kde je dôležitý každý milimeter a každý záhyb. Miesto v srdci čarovného Liptova. V priebehu niekoľkých minút sa tu prejdeš od Bojnického zámku k Vlkolíncu, navštíviš Urbanovu vežu a odskočíš si k hradu Strečno. Toto čarovné miesto nájdeš v Liptovskom Jáne. Hľadaj Mini Slovensko.

Mini Slovensko: Pohľad na železničnú stanicu Červená skala

Príbeh Mini Slovenska

Všetko sa to začalo veľmi peknou myšlienkou a skúšobnou tvorbou miniatúr. Prečo vlastne? Slovensko je nádherná krajina, v ktorej nájdeme tisíce pamiatok. Autori tohto projektu chceli ukázať ľuďom aké je naše Slovensko krásne a aj takýmto spôsobom prispieť k rozvoju cestovnému ruchu. Táto myšlienka sa postupne formovala od roku 1993 a v roku 2005 vznikla úplne prvá miniatúra – Urbanova veža v Košiciach. 

Mini Slovensko: Urbanova veža v Košiciach

Jedinečnosť v každom detaile

V parku Mini Slovensko nájdeš aktuálne 18 modelov historických pamiatok zo Slovenska a železnicu. To, že ide o unikátny projekt pochopíš už pri vstupe do areálu. Objaví sa pred tebou nádherné miesto s miniatúrami, lavičkami, tvoju pozornosť okamžite upúta veľkolepá železnica s vláčikmi, nad ňou drevený most a krásna príroda Liptova. Modely sú vyrobené v mierke 1:25 s úžasnou presnosťou na detaily. Pikoškou je napríklad aj to, že mini verzia Levočskej radnice má rovnakú omietku ako jej originál. 

Starobylá radnica v Levoči

Precíznosť meraná v rokoch

Keď sa dívaš na detaily miniatúrnych stavieb, určite ti napadne, ako dlho trvá výroba takého modelu. Pre túto informáciu som si odbehla na web samotného Mini Slovenska http://www.minislovensko.sk , kde okrem iného nájdeš aj popisy pamiatok, ktoré v tomto parku nájdeš. Ak by sme merali čas strávený nad výrobou modelu v hodinách, tak by to bolo 200 až 3560 hodín! Aby som ti uľahčila rátanie, tak takých 3560 hodín je niečo málo vyše 148 dní nepretržitej práce. Neuveriteľné! Výroba modelu Bojnického zámku trvala od roku 2013 do roku 2016. Týmto trom rokom práce však vďačíme za naozaj krásny a presný model tohto slávneho rozprávkového zámku. 

Mini Slovensko: Bojnický zámok

Našu pozornosť upútal hrad Strečno. Zaujal nás nielen jeho model, ktorý bol skladaný 1605 hodín z 270 000 kusov jednotlivo nalepených kamienkov, no aj informácia, že patril k jedným z najlepšie opevnených hradov na Slovensku. Ako vidíš, páčil sa aj nášmu psíkovi. 

Mini Slovensko: Hrad Strečno

Zopár základných informácií, ktoré sa ti asi zíjdu

  • Park Mini Slovensko nájdeš v Liptovskom Jáne v Jánskej doline 
  • Park je otvorený každý deň od 9:00 do 18:00 
  • Vstupné pre dospelého je 5€, pre žiaka 3€ a dieťa do 6 rokov ho má zdarma 
  • Vstup so psíkom je povolený, musí však byť na vodítku 
  • Parkovanie sme neplatili. Zaparkovali sme na začiatku Jánskej doliny na takom veľkom zbernom parkovisku a prešli pár metrov po chodníku až ku samotnému parku 
  • Navštíviť park môžeš aj s kočíkom (chodník je z malých kamienkov) a zaujímavý bude určite aj pre menšie deti. Tie zaujme najviac asi železnica s vláčikmi

Ak sa ti článok páčil, tak o ňom daj vedieť aj svojim kamarátom a vyberte sa na návštevu Mini Slovenska. Určite neoľutuješ. Pokiaľ sa ti páči na Liptove tak, že by si tam chcel ostať dlhšie, tak si rezervuj ubytko cez tento link a máš odomňa 10% zľavu: https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662