Kvačianska dolina: Kde sa Liptov spája s Oravou

V srdci Liptova sa ako oáza pokoja ukrýva miesto v lesoch. Miesto, kde sa pasú kozy a ovečky, kde tečie potôčik a nad ním je hojdačka. Stromy ukrývajú priezračnú vodu, zelenú trávu a neskutočný pocit pokoja. Idylka, ktorá je na dosah. Kvačianska dolina a výlet na Mlyny oblazy. 

Kvačianska dolina, Mlyny Oblazy

Cestička do lesa

Túra do Kvačianskej doliny sa začína v obci Kvačany. Teda na jej konci. Autom prejdeš celú dedinku, ktorá je mimochodom veľmi krásna, až sa stále rovno za nosom dostaneš na parkovisko. Za parkovanie zaplatíš 2 euríčka. Pri parkovisku nájdeš aj bufet s nejakými hranolkami a langošom, predajňu suvenírov a posedenie s lavičkami a stolmi. Naša cesta do Kvačianskej doliny sa začala cestou priamo z parkoviska. Privítajú ťa informačné tabule a pekný štrkový chodník. 

Vstup do Kvačianskej doliny, smerom od parkoviska Kvačany

Prechádzka cez Kvačiansku dolinu je naozaj krásna. Nečakaj úplnú rovinku, to prevýšenie 300 metrov sa niekde prejaviť musí. V princípe sa priprav na výstup hore, no a potom zostup dole do doliny. Cestou ťa čaká niekoľko zastávok, ktoré ti určite spríjemnia cestu. Väčšinu času pôjdeš cez les a sprevádzať ťa bude aj zvuk potôčika, ktorý je však hlboko v doline. No aj k nemu sa časom priblížime. 

Chodník cez les v Kvačianskej doline

Kvačianska dolina ponúka výhľady, ktoré musíš vidieť

Pri tejto túre nejde iba o cieľ, ktorým sú Mlyny Oblazy. V tomto prípade si naozaj vychutnáš aj tú cestu, ktorá ti ponúkne jedinečné výhľady. 

Jánošíková hlava

Čítaš dobre. Jánošíková hlava v tomto prípade predstavuje skalu, na ktorej jasne vidieť podobizeň ako keby očí, nosa a úst. Hovorí sa, že keď prší, tak to vyzerá, ako keby plakala. To dosvedčiť neviem, keďže nám nepršalo. Tento úkaz si máš možnosť pozrieť na prvom drevenom výhľade. Nachádza sa zhruba po 20 minútach chôdze od vstupu do lesa. 

Jánošíková hlava, Kvačianska dolina

Pokiaľ sa nebojíš výšok, tak ti dám tip. Hneď pri tejto vyhliadke je pár metrov vedľa po ľavej strane poniže taký výklenok. Je odtiaľ nádherný, naozaj nádherný výhľad na dolinu. Len si dávaj pozor, žiadne zábrany tam nie sú a výška je to naozaj poriadna. Ale stojí to za to. 

Kobyliny

Vyhliadka bola vybudovaná len pred pár rokmi kvôli bezpečnosti turistov. Každý, kto sa totiž chcel pokochať výhľadmi na Kvačiansku dolinu, tak riskoval veľa a zároveň ničil prírodu. Vďaka tejto vyhliadke si tento výhľad už vychutnáš úplne bezpečne. A kam sa máš teda pozerať? Pod vyhliadkou sa nachádza 70 metrov hlboký kaňon Kvačianky. Je to hĺbka, ktorú naozaj cítiš. 

70 metrov hlboký kaňon Kvačianky

Vyhliadka Malý Roháč 

Na tomto mieste ťa opäť čaká vybudovaná drevená plošina, ktorá ti odhalí ďalšie nádherné výhľady. Uvidíš pestré lesy, neprístupné svahy, skalnaté bralá a nedotknutú prírodu. Túto vyhliadku nájdeš v druhej polovici trasy smerom na Mlyny Oblazy. 

Výhľad z vyhliadky Malý Roháč

Keď je cieľ na dosah: Mlyny Oblazy

Pomaly sa blížime k dnešnému cieľu našej cesty, ktorým sú Mlyny Oblazy. Kam vlastne ideme? Mlyny Oblazy sú technickou pamiatkou v pôvodnom prírodnom prostredí Kvačianskej doliny. Sú to horské typy mlynov postavené v hornej časti Kvačianskej doliny, ktorá sa volá Oblazy. Tak, názov už máme vysvetlený. A teraz, kam ďalej? Pokračuj lesnou cestou až sa dostaneš na rázcestie s drevenou tabuľou Mlyny Oblazy a pokračuj v smere, ktorý ukazuje, čiže doľava a dole. 

Smerovník na Mlyny Oblazy, Kvačianska dolina

Teraz ťa čaká pomerne citeľné klesanie dole do doliny s terénom tvoreným najmä z koreňov stromov, kameňov a hliny. Toto je presne ten moment, keď oceníš dobré topánky. Tak ich maj na nohe. Po tejto ceste pôjdeš zhruba 10 minút a zrazu sa ti otvorí les a pre tebou bude prekrásne prostredie Kvačianskej doliny Oblazy. 

Oblazy, Kvačianska dolina

Prvé, čo sme urobili my bolo, že sme si ľahli na lavičku a vychutnávali si prírodu, slnko a zvuk potoka. Úplná idylka. Havko sa váľal v tráve a skákal vo vode. 

Mlyny v Oblazoch

No a teraz prejdime na tie mlyny. Oba mlyny, ktoré tu nájdeš vznikli zhruba v druhej polovici 19.storočia. Boli zrekonštruované, pričom v jednom z nich nájdeš aj pílu. 

Gejdošovský horný mlyn

Tento mlyn je postavený na kameňoch a to, aby fungoval, zabezpečovalo koleso. Gejdošovský sa volá preto, lebo od roku 1920 tu bývali manželia Gejdošovci až do svojej smrti. 

Gejdošovský horný mlyn, Oblazy

Brunčiakovský dolný mlyn

Tento mlyn je špeciálny svojimi dvoma kolesami, ktoré poháňajú nielen samotný mlyn ale aj pílu, ktorá je v ňom umiestnená. Mlyn je pomenovaný po Františkovi Brunčiakovi z Kvačian, ktorý ho kúpil od obce  v roku 1931. Tento mlyn máš možnosť pozrieť si aj zvnútra a určite ju nevynechaj. Bolo naozaj zaujímavé vidieť ako sú tieto mechanizmy na seba napojené a spoločne fungujú. 

Pohľad do vnútra Brunčiakovského mlynu

Kvačianska dolina a informácie, ktoré pomôžu

  • Túra v Kvačianskej doline sa začína na parkovisku za obcou Kvačany 
  • Parkovisko je platené, za auto zaplatíš 2€
  • Cesta z parkoviska na Mlyny Oblazy trvá zhruba 1 hodinu čistého času, čiže ak sa zastavíš a budeš sa fotiť (čo sa určite stane), tak si k tomu prirátaj nejaké minútky
  • Dĺžka trasy: približne 4km. My sme dokopy urobili necelých 10 kilometrov (tam aj naspäť) spolu s prechádzaním sa po Oblazoch 
  • Na Oblazoch je aj mini bufet so suvenírmi, mám odtiaľ nádhernú magnetku vyrobenú z kože 
  • Trasa je vhodná pre rodiny s deťmi, psíky, cyklistov či dôchodcov, no priprav sa na citeľné stúpanie a potom aj citeľné klesanie. Kočík neodporúčam, zvládne to, no zbytočne sa s ním budeš trápiť. 
  • Naspäť sme sa z Oblazov vrátili rovnakou trasou, akou sme prišli
  • Ak si chceš predĺžiť výlet, choď sa ešte pozrieť na Ráztocký vodopád, ktorý je vzdialený niečo málo cez pol kilometra od mlynov. My sme si to nechali na ďalšiu návštevu
Na Oblazoch nájdeš aj kozy ako sa pasú

Ak sa ti článok páčil, tak o ňom daj vedieť aj svojim kamarátom a vyberte sa na túru do Kvačianskej doliny. Určite neoľutuješ. Pokiaľ sa ti tu páči a chcel by si viac spoznať tento kraj, rezervuj si ubytko cez tento link a máš odomňa 10% zľavu: https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *