Múzeum slovenskej dediny: cez Kysuce na Liptov a Turiec až po Oravu

Toto miesto nás prekvapilo tým, že je naozaj akoby kameňom dohodil od Martina. A tým, že v jednom skanzene nájdeš naozaj charakteristické prvky Liptova, Oravy, Kysúc a Turca. Privítala nás vôňa ihličnatého lesa a dreva, ktorá nás sprevádzala celými potulkami týmto najrozľahlejším skanzenom na Slovensku. V pamäti nám ostala aj spomienka na famózne čučoriedkové gule s makom. Ale všetko po poriadku. 

Múzeum slovenskej dediny v Martine

Z Kysúc na Liptov a cez Turiec na Oravu

Môže to znieť chaoticky, ale ono to v princípe vôbec nie je. Tento skanzen má naozaj hlavu aj pätu a ľudová architektúra týchto regiónov je v ňom usporiadaná naozaj dobre. Pri vstupe ťa čaká slečna, ktorá ťa privíta, ukáže ti hlavnú tabuľu s rozdelením skanzenu (odporúčam si ju odfotiť do mobilu a následne použiť ako orientačnú mapku) a ponúkne ti sprievodcovské služby. My neradi chodíme so sprievodcom, radšej sa hýbeme len tak po svojom a nasávame atmosféru. Takže sme sa vybrali sami.

Orientačná mapka: Múzeum slovenskej dediny

Na tomto mieste nájdeš tradičné ľudové staviteľstvo, zobrazené bývanie a spôsob života štyroch regiónov na Slovensku, ktoré sú navzájom späté a sú blízko pri sebe. Pôvodne malo byť v tomto skanzene zobrazené staviteľstvo z oblastí celého Slovenska, tak aby boli jasné a viditeľné rozdiely v architektúre a staviteľstve jednotlivých regiónov, no zatiaľ pokrýva štyri regióny zo Slovenska. Musím ti povedať, že je tu naozaj čo vidieť.

Regióny Slovenska. V Múzeu slovenskej dediny nájdeš staviteľstvo z Kysúc, Oravy, Liptova a Turca

Kysuce

Keď vojdeš do areálu skanzenu a pôjdeš rovno za nosom, tak sa dostaneš do časti, ktorá zobrazuje architektúru regiónu Kysuce. Nájdeš tam domčeky a budovy zo Zázrivej či Papradna.

Múzeum slovenskej dediny, časť Kysuce

No a nás zaujala škola, aká bola kedysi na Kysuciach. Ak by ťa zaujímal viac región Kysúc, veľmi odporúčam návštevu skanzenu Vychylovka, ktorý je múzeom kysuckej dediny. Viac sa o ňom dočítaš v mojom článku tu https://milujemeslovensko.eu/2018/08/15/skanzen-vychylovka-a-navod-ako-sa-v-nom-nestratit/

Škola na Kysuciach

Liptov

Plynule prejdi celými Kysucami a vrcholom sa dostaneš až na Liptov. Určite sa nevracaj naspäť, presne z týchto miest budeš mať krásne výhľady na celý skanzen. Na Liptove nájdeš krásne domčeky charakteristické práve pre túto oblasť, nám to miestami veľmi pripomínalo Vlkolínec. Keď chceš vedieť viac o Vlkolínci, klikni tu https://milujemeslovensko.eu/2016/08/09/cislo-4/

Múzeum slovenskej dediny, časť Liptov

Nájdeš tu drevenú záhradnú stavbu zo Slovenského Pravna či zvonicu z Trsteného. Niekto by si pod záhradnou stavbou predstavil altánok. Táto stavba však má zrubové prízemie, ktoré slúžilo na odkladanie poľnohospodárskych produktov a poschodie slúžilo na spoločenské posedenie. 

Drevená záhradná stavba zo Slovenského Pravna

Turiec

Aj v časti Turiec nájdeš domčeky ľudovej architektúry z obcí ako Vavrišovo či Moškovec. Nás tam najviac zaujal drevený kostol. Je to kostol z Rudna, ktorý je jediným zachovalým dreveným kostolom v Turci. 

Kostol z Rudna, časť Turiec

Orava

Musím priznať, úplne neobjektívne, že Orava je naša srdcovka. Páči sa nám jej architektúra, dostala nás svojou prírodou a atmosférou. Aj preto som sa asi najviac tešila práve na túto časť skanzenu. 

Krčma z Oravskej Polhory. Tu sa môžeš občerstviť. 

Našou prvou zastávkou bola krčma z Oravskej Polhory. Nič nepotešilo viac ako kofola a pravé domáce čučoriedkové gule s makom. Určite si ich tu daj. Budeš na nich s láskou spomínať. Interiér je zariadený dobovo a bude sa ti tu páčiť či budeš sedieť vonku alebo vo vnútri. 

Ľudová architektúra na Orave

V tejto časti skanzenu nájdeš dom bezzemka a môžeš ho porovnať s veľkým domom a dvorom bohatého roľníka. Rozdiel je naozaj veľký. Ak ťa zaujíma viac o regióne Orava, tak klikni na môj článok https://milujemeslovensko.eu/2016/08/10/orava/

Dom bezzemka na Orave
Dom bohatého roľníka na Orave

Tak už sme len vybehli hore kopčekom, kde sme našli suveníry, kúpili povinnú magnetku na chladničku a vyšli von z areálu skanzenu. Určite sa sem kedykoľvek radi vrátime a odporúčame aj tebe navštíviť toto miesto. 

Cesta do Múzea slovenskej dediny v Martine

Zopár podstatných informácií na záver 

  • Múzeum slovenskej dediny je z centra Martina vzdialené necelé 3km
  • Prehliadka bez sprievodcu nám trvala aj so zastávkou na obed necelé dve hodinky, so sprievodcom je to približne hodina a pol
  • Múzeum slovenskej dediny je najväčšia národopisná expozícia v prírode na Slovensku s rozlohou 15,5ha
  • Nájdeš tu 143 rôznych objektov, z čoho je 22 sprístupnených 
  • Vstupné je 3€ pre dospelého, 1.5€ pre dieťa
  • Parkovisko je zdarma 
  • Psík ma vstup povolený, ale musí byť na vodítku
  • Ak potrebuješ viac informácií, klikni na web Múzea slovenskej dediny http://www.skanzenmartin.sk/muzeum.html
Múzeum slovenskej dediny v Martine

A ak by si sa chcel zdržať v tomto regióne dlhšie a ušetriť niečo na ubytku, tak si ho rezervuj cez tento link a máš odomňa 10% zľavu https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662