Skanzen Vychylovka a návod ako sa v ňom nestratiť

Kysuce sú časťou Slovenska, do ktorej sme pri našom cestovaní zablúdili prvýkrát. Napriek tomu, že zatiaľ sme si ich pozreli len tak okrajovo, tak som veľmi rada, že sme začali práve Múzeom kysuckej dediny, taktiež známym ako Skanzen Vychylovka. Toto múzeum je nádherné tým, akým spôsobom je zasadené do okolitej prírody. Napriek tomu som však zažila jedno sklamanie. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej. 

Skanzen Vychylovka

Dôležité informácie na začiatok

 • Ak budeš náhodou v Oravskej lesnej na Oravskej lesnej železnici a odtiaľ sa chceš vybrať do skanzenu Vychylovka, neurob to tou kratšou cestou, ktorú ti ponúka google maps. Tá cestá je stará a rozbitá. Radšej sa pekne vráť na hlavnú cestu a odtiaľ ťa to krásne znaviguje do skanzenu po novej ceste. Tých 10 kilometrov naviac oželieš. Však aspoň nerozbiješ auto. A nie, ani my sme nešli po tej starej ceste. 
 • Skanzen sa nachádza v katastri obce Nová Bystrica, pri dedinke Chmúra. Samozrejme, na Kysuciach.  
 • Navigačka, respektíve tabule (značenie bolo fakt dobré), ťa dovedie až na parkovisko, ktoré je zdarma 
 • Trošku sa prejdeš peši po takejto asfaltke. Trošku znamená fakt asi 5 minút. 
Cesta od parkoviska smerom k skanzenu
 • prejdeš okolo depa, po pravej strane uvidíš taký prístrešok s bufetom (my sme tam strávili krásnu hodinku, keďže začalo brutálne pršať), až pred sebou uvidíš takúto bránu 
Vstupná brána do areálu
 • tu však ešte vstupné neplatíš, pokračuj pokojne ďalej 
 • po pravej strane uvidíš koľajnice a asfaltka ťa dovedie až k hlavnej budove, ktorá nesie názov Stanica Skanzen
 • tu si kupíš lístky na vstup do skanzenu a môžeš aj na historickú lesnú úvraťovú železničku
 • vstupné do skanzenu je 4€ pre dospelého a 2€ pre dieťa, rovnaký cenník je aj pre železničku
 • vstup so psíkom povolený, musí byť na vodítku a oficiálne má mať náhubok 
 • no a samozrejme nezabudni na magnetky, tu ich majú fakt pekné (ale aj ďalej v skanzene boli pekné a potom som sa nevedela rozhodnúť)
 • viac možností k vstupnému, otváracím hodinám a odchodom vláčika nájdeš priamo na tomto linku https://www.kysuckemuzeum.sk/otvaracie-hodiny
Stanica Skanzen, Vychylovka

Skanzen Vychylovka a ako sa v ňom nestratiť

Keďže odchod vláčika, na ktorý sme chceli nasadnúť, bol plánovaný až o hodinu, tak my sme si prehliadku naplánovali nasledovne. Prešli sme si časť skanzenu po pravej strane, vrátili sa k hlavnej budove Stanica Skanzen, nasadli na vláčik a potom sme si prešli ešte časť skanzenu po ľavej strane.

Orientačný plán, skanzen Vychylovka

Ak by sme však vychytali odchod vláčika, tak radšej by som volila možnosť najprv sa povoziť a potom sa prechádzať po skanzene bez pozerania sa na hodinky. Vstúpili sme do skanzenu touto bránkou:

Vstup do skanzenu Vychylovka

Domčeky, domčeky a potom zrazu…nič? 

V tejto časti skanzenu vedie uprostred asfaltová cesta, z ktorej sa vieš vybrať k jednotlivým domčekom a iným exponátom. Medzi prvými uvidíš kaplnku či obytný dom z Oščadnice. No a samozrejme krčmu. Krčma je funkčná, pokojne sa v nej zastav (a nezabudni na magnetky). To, čo sa mi veľmi páčili bolo, že k jednotlivým domčekom ťa navigovali takéto tabule

Obytný dom u Rybov bol jeden z prvých, ktoré sme v skanzene videli. Na tejto strane okrem domčekov nájdeš aj stodolu, mašťaľ, ovčín či vyhňu. Tak sme si vykračovali po asfaltke, odbehovali ku domčekom a potom zase pokračovali po asfaltke a pokračovali a pokračovali a bol tam už len les a les..a stále sme čakali, že kedy príde ďalší domček, lebo teda to vôbec nevyzeralo tak, že sme niekde, kde byť nemáme. A boli tam aj iní návštevníci. Našli sme lopúchy! To už len tak hocikde pri mestách v lesoch nenájdeš.

Lopúchy v prírode Kysúc

Tak sme sa teda spýtali protiidúcich návštevníkov, ktorí vyzerali tak, že sa neznámu cestu už snažili zdolať, že ci je niečo na jej konci. Aaa nie, ani oni sa nedopracovali na jej koniec a netušia kam vedie, tak sa otočili. Tak sme sa otočili tiež a teraz ti poviem, ako to urobiť, aby si nestratil zbytočný čas ako my. Keď budeš pri domčekoch všímaj si aj ľavú stranu. Keď sa totiž bude končiť pásmo domčekov, uvidíš tam túto tabuľu smerujúcu do lesa: 

Podstatná navigačná tabuľa, aby si sa nezamotal

Pokračuj v smere tejto tabule, kúsok prejdeš cez les, dostaneš sa ku koľajniciam železničky, prejdi ich a dostaneš sa k obytnému domčeku a maštali. Vzadu nájdeš aj dom lesných robotníkov. 

U Hruškuliaka, skanzen Vychylovka

Odtiaľ sa vieš vrátiť pekne cez les popri koľajniciach až k hlavnej budove stanice. Do ľavej časti skanzenu sme sa dostali cez takúto bráničku. Je tam síce pri nej napísané, že vstup so sprievodcom, ale pani čo kontrolovala lístky povedala, že tam pokojne môžeme ísť. Takže to ignoruj. Pri tejto bráničke uvidíš aj orientačný plán skanzenu.

Vstup do skanzenu Vychylovka

V tejto časti skanzenu ma zaujal cholvarok. Vieš prečo? Ooo áno, nájdeš tam hnoj. A keďže sme mali havka so sebou, tak to nebola dobrá kombinácia. Ale pásli sa tam aj ovečky. 

Ovečky v skanzene Vychylovka a cesta ku mlynu

Nezabudni si zájsť dole k mlynu. Uvidíš mlynské koleso, samozrejme funkčné. Bude sa ti tam páčiť. 

Vláčik a také malé sklamanie

Historická lesná úvraťová železnica je unikátom sama o sebe. Je to časť bývalej oravsko-kysuckej lesnej železnice. Využívala sa najmä na transport dreva. Takýto typ železnice nájdeš už iba na jednom mieste na Slovensku. V Oravskej lesnej. 

Historická lesná úvraťová železnica

Čo je vlastne tá úvrať? Dobrá otázka. Na železnici sa nachádza jedna alebo viac úvratí najčastejšie z dôvodu, že je na nej prekonávané prudké stúpanie. Znamená to, že vlak zmení smer jazdy a tak pokračuje hore do kopca. Robilo sa to z toho dôvodu, že železničné trate nemôžu mať veľký sklon vzhľadom k veľkej hmotnosti vlaku. Tak to vymysleli tou úvraťou. Dobrý nápad. 

Koľajnice lesnej úvraťovej železnice a náš havko

A prečo teda to moje sklamanie? Jazda vláčikom je veľmi pekná a deťom sa bude určite páčiť. V podstate každému, lebo takúto špeciálnu jazdu vlakom nezažiješ cestou z Košíc do Kysaku. Trať má dĺžku 5km a jazda hore-dole aj s krátkym výkladom trvá dokopy 20 minút. Ja som čakala možno trošku dlhšiu jazdu. Nabudúce však pôjdeme na Oravskú lesnú železnicu a potom ti poviem, ktorá je lepšia. 

Historická lesná úvraťová železnica pri stanici Skanzen

Ešte jeden bonus na Kysuciach

Dávam ti tip na jeden slovenský a svojim spôsobom aj svetový unikát, ktorý je veľmi blízko tohto skanzenu a pokiaľ ho máš cestou, tak sa zastav. V Starej Bystrici nájdeš prvý a jediný orloj na Slovensku. Viac si oňom prečítaš tu: https://milujemeslovensko.eu/2018/08/14/slovensky-orloj/ 

Slovenský orloj

No ale vráťme sa ešte k skanzenu. Tento skanzen ti určite odporúčam. Celý je zasadený do nádhernej kysuckej prírody a okrem zaujímavých historických faktov ti ponúka aj prechádzku v prírode a výlet železničkou. Tento výlet je vhodný pre malých aj veľkých, so psíkom či kočíkom.

Príroda na Kysuciach

A ak by si chcel ostať na Kysuciach dlhšie a ušetriť niečo na ubytku, tak si ho rezervuj cez tento link a máš odomňa 10% zľavu https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662