Maľované Čičmany

Všetky miesta, ktoré sme doteraz navštívili mali svoje čaro. Na toto miesto som sa však tešila úplne špeciálne. Veľa sme o Čičmanoch počuli, no keďže sú takmer na druhom konci Slovenska ako my, tak nám chvíľu trvalo sa sem dopracovať. Stálo to však za to. Ak chceš vedieť čím nás Čičmany dostali a čím dostanú určite aj teba, tak čítaj ďalej. 

Aj havko má rád Čičmany

Náš čičmanský príbeh

Do Čičman sme prišli až podvečer, takže sme si museli krásu dedinky nechať až na ráno. Ale tu ti rovno poviem, kde sme bývali – aj so psíkom samozrejme – nájdi si Penzión Javorina. Napriek tomu, že sme prišli pomerne neskoro, tak nás pán majiteľ privítal naozaj pekne, dokonca aj formou tradičného slovenského prípitku. Už na pohľad je jasné, že toto nie je obyčajné miesto – čičmanské znaky, výhľad priamo na mini farmu a domáce výrobky v reštaurácii. A vieš čo ešte? Naozaj sme mali pocit, že sme tu vítaní. Cítili sme sa tu naozaj príjemne. Zľavu na ubytko nájdeš na konci článku, teraz si prečítaj, prečo vlastne do tých Čičman prísť. 

Penzión Javorina nám náš výlet určite spríjemnil

Keď nevieš kam sa skôr pozrieť

Pôvodne sme si mysleli, že prechádzka po Čičmanoch bude tak maximálne na hodinku a pôjdeme ďalej, no opak bol pravdou. V podstate celé doobedie sme sa motkali po tejto malebnej dedinke a to sme ani nevideli všetko čo sme chceli. 

Každý ornament má svoj význam

Čičmany nie sú typickým skanzenom s oplotením a vstupnou bránou. Naše spoznávanie sa začalo klasickou prechádzkou po dedinke, cez ktorú tečie potôčik. Domáci robili domáce práce, tety šli do obchodu a deti behali po ceste a hrali sa. Výnimočné sú však čičmanské stavby s ornamentmi, aké inde nenájdeš. Každý ornament má svoj názov ako Baranie rošky, Okrúhly kvietek a Sŕcko či Vykrútky.  Cez Čičmany vedie aj náučný chodník, no priznám sa, my sme boli v celku leniví ho nasledovať, tak sme sa vybrali vlastnou cestou. 

Čičmanské ornamenty

Ak ťa láka pozrieť dovnútra týchto krásnych domčekov, tak to prosím nerob. Domy sú totižto v súkromnom vlastníctve. Najprv som si tak hovorila, aké to musí byť super bývať v takej krásnej a výnimočnej drevenici, no keď som sa vžila do kože majiteľov, ktorým stále niekto pozerá na domček a do pozemku, tak ma to nadšenie pokresliť si chatu ornamentmi prešlo. 

Krásny domček v Čičmanoch

Ak by si však veľmi túžil predsa len nazrieť do vnútra takejto stavby, tak zhruba uprostred dedinky sa nachádza jediný sprístupnený dom, ktorý zároveň slúži aj ako múzeum. Hľadaj Radenov dom a od pani sprievodkyne sa dozvieš veľa zaujímavých vecí. Za vstupné zaplatíš 2€  a prehliadka trvá aj s výkladom približne pol hodinku. Ak máš so sebou psíka, tak ten do vnútra bohužiaľ nemôže, no my sme sa pri ňom vystriedali vonku a tak sme o nič neprišli. Viac o Radenovom dome a o poverách v Čičmanoch nájdeš v článku Radenov dom: Čičmanské povery a lacný Jožko

Radenov dom je miesto, kde sa dozvieš veľa o živote v Čičmanoch

Nákupy v Dome Ondreja Gregora

Hneď vedľa Radenovho domu nájdeš miesto, ktoré sa volá Dom Ondreja Gregora a v ňom predajňu suvenírov. Majú tu naozaj krásne kúsky, nehovorím len o magnetkách a ručne vyrábaných krížikoch či smaltovaných hrnčekoch, no aj oblečení z ľanu, samozrejme všetko so znakmi typickými pre túto oblasť. Určite sa oplatí sem nazrieť, už keď aj nie kvôli suvenírom, tak kvôli tomu, že uvidíš zvnútra ďalší čičmanský dom. 

Dom Ondreja Gregora – miesto, kde kúpiš suveníry

Takže Čičmany – áno či nie?

Za mňa jednoznačné áno! Vezmi babku, dedka, kočík, psíka a celú rodinku a príď sa sem pozrieť. Stráviš tu pekné doobedie, dozvieš sa niečo o našej histórii a uvidíš miesta, aké nikde inde nie sú. Naješ sa tu v reštauráciách, kde ťa privítajú s úsmevom a domácimi výrobkami. Na chvíľku budeš mať pocit, že zastal čas a ty si v inom svete. My sa sem určite radi vrátime. 

Mini farma pri Penzióne Javorina

Ak tu chceš stráviť viac času, určite odporúčam Penzión Javorina, za ktorým nájdeš takúto krásnu mini farmu. Je na nej viac zvieratiek ako vidno na obrázku, ale havko sa chcel fotiť, tak sa nezmestili všetky. Ak chceš ubytko so zľavou, tak si ho rezervuj cez tento link a máš odomňa 10% z ceny dole. https://www.booking.com/s/34_6/c93b5662 .