LEGENDA O LIETAJÚCOM CYPRIÁNOVI

Vitajte v kraji lietajúceho Cypriána! Pokiaľ navštíviš Pieniny, túto vetu budeš určite počuť niekoľko krát. Máš rád rozprávky a legendy? Tak táto ťa určite zaujme. Vitaj v legende o lietajúcom Cypriánovi.

Kto bol fráter Cyprián

Začnime faktami. Fráter Cyprián (fráter = nižšie postavený mních) naozaj existoval. Žil v Červenom kláštore a bol považovaný za nesmierne nadaného. Poslaním bol lekár, lekárnik a botanik. Mal vzťah k rastlinkám proste a vedel ich správne použiť.

“V roku 1766 vzniklo pod jeho rukami jeho najvýznamnejšie dielo Herbár, ktoré obsahuje takmer 300 rastlín z oblasti Pienin a Tatier.”

Vďaka nemu bola zriadená najstaršia lekáreň v strednej Európe. Okrem byliniek mu to šlo aj s výrobou sviečok, zrkadiel a alchýmia mu taktiež nebola cudzia. Určite aj vďaka jeho šikovnosti a všestrannosti vznikla legenda, ktorej hlavným aktérom sa stal práve on. Koniec faktov, prejdime k legende.

Červený Kláštor
Červený kláštor, domov mnícha Cypriána.

Legenda o lietajúcom Cypriánovi

Legenda hovorí, že kde bolo tam bolo, uprostred prírody v horách, žil lekár a bylinkár, znalec rôznych vied – mních Cyprián. Práve vedy ho podnietili k myšlienke, že človek dokáže lietať. Hovorí sa, že jeho zámerom bolo odletieť k Bohu. Príbeh pokračuje tak, že Cyprián si zhotovil krídla, pomocou ktorých lietal nad Červeným kláštorom, pričom miesto jeho vzletu bol slávny vrch Tri koruny.

Tí, ktorí sú voči tejto legende skeptickí, majú tento názor pravdepodobne preto, lebo neexistujú žiadne náčrty týchto krídel, Cypriánove zápisy, nijaký pokusný model, no proste nič. Však hádam by niekto už len zapísal to, že múdry mních zostrojil krídla a lietal.

Lietajúci Cyprián
Lietajúce krídla. Zdroj: Nerad Cerovic

Lietajúci Cyprián: tak lietal či nelietal?

Historici vydolovali predsa len jednu zaujímavú zmienku, v ktorej istý rimavskosobotský profesor tvrdí, že: Bol som v Spišskej Belej na námestí, keď tam z príkazu nitrianskeho arcibiskupa Ladislava Mattyasovszkého z Markušoviec spálili čertov voz. Aparát zhotovil istý fráter Cyprián z lechnického kláštora, ktorý podľa červených skál, z ktorých je postavený, ľud volá Červeným kláštorom. Pri spálení bolo mnoho ľudí a zastavili sa aj ctihodní kanonici zo Spišskej Kapituly.

“Fráter Cypriánus si pripol čertovu mašinu na vrchu Troch korún a s jej pomocou doletel až k Morskému oku.”

Pán biskup nebol pri exekúcii prítomný, ale nemali sme možnosť ani vidieť mnícha, ktorého odviedli na miesto, odkiaľ už viac neuvidí hory a nebude v pokušení, aby znovu lietal. (zdroj: wikipedia)

Čiže tažko povedať. Každopádne, ak by bola pravda, čo bolo napísané v archívnej listine, tak všetka česť Cypriánovi, lebo vrch Tri koruny (odkiaľ ževraj vzlietol) je vzdialený od Morského oka (kam ževraj doletel) 50 kilometrov. Akože celkom dosť na taký prelet s krídlami.

Pieniny
Vrch Tri koruny, odkiaľ podľa legendy Cyprián vzlietol.

Pokiaľ ťa zaujíma čo to viac zo života mníchov, ktorí žili v Červenom kláštore na Pieninách, preklikni na môj článok Život mníchov v Červenom kláštore.

Kraj lietajúceho Cypriána ťa určite očarí či už s krídlami alebo bez.