ZÁŽITKOVÝ LIPTOV, časť I. – kúpanie a vodné športy na Liptove

Liptov je našou srdcovkou a svojim spôsobom dobieha už aj naše milované Tatry. Ak ťa zaujíma, čo sa tu dá robiť, pozrieť a čo určite nevynechaj, v tomto článku sa to určite dozvieš. Tentokrát sme sa pozreli na letné zábavky a zamerali sme sa na kúpanie a vodné športy na Liptove. 

Na Liptove sme zatiaľ strávili tri dovolenky – dve letné a jednu zimnú. Z tej slnečnej časti Liptova ti postupne predstavíme všetko, čo by ťa mohlo v tomto kraji zaujímať. Očakávali by sme, že sa náš zoznam výletov bude počtom dovoleniek blížiť ku koncu, no nie je to tak. Liptov sa pre nás stal krajom nekončiacich možností – možností zábavy, spoznávania, prechádzok – jednoducho zážitkov.

“Aj sa tu okúpeš, začlnkuješ si, zažiješ nejaký ten adrenalín, oddýchneš si v termálnej vode, vylezieš na nejaký ten kopec či vyhliadku, pozrieš zvieratká na farme alebo sa stratíš v lese.”

Liptov - Liptovská Mara
Pohľad na Liptovskú Maru – aj na ňu sme si tentokrát posvietili

Liptovská Mara 

Samozrejme, keď sa povie Liptov, tak k tomu neodmysliteľne patrí aj to naše slovenské more zvané Liptovská Mara. Posledné roky – ako sa rozvíjal turizmus na Liptove – tak sa samozrejme rozvinuli služby aj tu. Teda služby aj ceny. Ak si za svoj cieľ teda vyberieš Liptovskú Maru, čo všetko tu zažiješ?

1. Kúpanie na Liptove

Pokiaľ viem, existujú dve oficiálne pláže na Liptovskej Mare, kde sa dá kúpať. Tá prvá je známa a nájdeš ju v Liptovskom Trnovci. Čaká ťa neplatené parkovisko a vstupné na pláž 4,2€, pre dieťa zhruba o polovicu menej. Pod pojmom pláž si tu predstav trávnatú plochu, hneď pri vode je taká kamienkovo-piesková časť, no tam ľudia veľmi neležia. Kúpať sa môžeš vo vyhradenom priestore označenom bójkami. V areály máš tri reštaurácie ponúkajúce nejaké to obedové menu, wafle a štandardné kúpaliskové jedlá ako hot dogy a langoše a samozrejme kopu atrakcií, ktoré spomeniem nižšie. Nás veľmi táto pláž neočarila, pýtajú si vysoké vstupné, pričom za všetko v areály ešte doplácaš a jedlo je predražené (langoš za 3,6€ napríklad)

Liptovský Trnovec pláž - kúpanie a vodné športy na Liptove
Pláž v Liptovskom Trnovci ti ponúka rôzne možnosti zábavy a strávenia pekného letného dňa pri vode

Druhá pláž je neplatená a je takisto veľmi obľúbená. Nazýva sa aj Sielnická zátoka, nájdeš ju jednoducho, vyber sa cestou od Liptovského Trnovca okolo Mary smerom na Bobrovec. Keď natrafíš na parkovisko plné áut, veľakrát stojacich priamo pri ceste – si na mieste. Táto pláž je trávnatá, s pozvoľným vstupom do vody s jedným mini bufetom, ale iné atrakcie tu nehľadaj. Mali sme však pocit, že u ľudí je obľúbenejšia ako tá v Trnovci.

2. Vyhliadkové plavby 

Aj v tomto prípade budeš mať dve možnosti odkiaľ sa tvoja vyhliadková plavba po Liptovskej Mare začne. Liptovský Trnovec ponúka vyhliadkové plavby na rôznych typoch lodí. Ak to chceš poňať trošku eko, môžeš si zvoliť fotovoltaickú loď. Viac vyhľadávané sú však klasické katamarány a väčšie vyhliadkové lode – loď Fatima a loď Mária.

“My sme skúsili katamarán Mara a vyhliadkovú loď Mária. Z jednej sme boli nadšení a pri druhej sme zase boli radi, že už konečne vystupujeme.”

Ak ťa zaujíma, ako to dopadlo, viac sa dozvieš v tomto článku. Na stránkach pláže som našla spomenutú aj možnosť plachetnice, avšak my sme tam žiadnu nevideli, no možno ty budeš mať šťastie. Čo sa týka cien, za katamarán to bolo cca 10€ a za vyhliadkovú loď okolo 8€. Viac informácií o plavbách a Liptovskom Trnovci nájdeš priamo na ich webe https://www.liptovskytrnovec.eu/plazove-kupalisko/

Kúpanie a vodné športy Liptov katamarán
Katamarán je širšia stabilná loď, vhodná aj pre ľudí, ktorí na lodi nikdy neboli alebo z nej majú strach. Katamarán Mara, na ktorom sme sa plavili my, bol vybavený naozaj luxusne.

Ak však chceš zmeniť miesto a odísť z Liptovského Trnovca, presuň sa do dedinky Bobrovec, kde je vystavaná Marína Liptov. Koncept je taký trošku luxusnejší – nejaký ten hotelík s výhľadmi a terasou, mólo s posedením s baldachýnmi, no a lode, loďky, skútre a podobné  vodné atrakcie. Ceny na móle za kávu a jednoduché fast food občerstvenie sú úplne v pohode, takže si tam vieš posedieť na rýchly snack aj s pekným výhľadom. Čo sa týka plavieb, to už pozri cenník Maríny Liptov https://www.marinaliptov.sk

Marína Liptov kúpanie a vodné športy
Zaujímavý koncept Marína Liptov ti ponúka príjemné miesto na móle na kavíčku, snack či vodné športy od výmyslu sveta

3. Vodné športy a atrakcie na Liptove

Do tretice všetko dobré a aj toto ti Liptovská Mara ponúka. Priamo v Liptovskom Trnovci nájdeš pri pláži mólo, ktoré ťa zláka pohľadom na vodné bicykle, skútre, lode a podobne. Všetky vodné atrakcie v tomto areály zastrešuje Mara Fun, nájdeš ich priamo v areály pri reštaurácii – je to taký zelený stánok. A na čo si môžeš brúsiť zuby? Motorový čln, vodný skúter, flyboard, paddle board, kajak, nafukovací banán či vodný bicykel. Mara Fun pokrýva naozaj túžbu po zábave vo vode úplne dokonale. Ak by ťa to zaujímalo bližšie a chcel by si vedieť, koľko ťa táto zábava bude stáť, pozri ich web https://marafun.sk

Bešeňová 

Liptov to však nie je len Liptovská Mara. Pokiaľ ťa zaujíma kúpanie a vodné športy na Liptove, mám pre teba ďalšie populárne možnosti. Ako by si kameňom dohodil sa nachádzajú dve veľmi známe aquaparky – Tatralandia a Bešeňová. Porovnať ich aktuálne neviem, keďže my sme boli zatiaľ len v Bešeňovej, no tak ti napíšem pár riadkov aspoň o nej.

“To, prečo ťa Bešeňová zaujme sú možnosti – bazény, tobogány, raftovanie, bublina, potápanie, vodná sopka, umelé vlny…To, čo sa ti nebude páčiť, sú ceny.”

Nechodíme veľmi na takéto masové miesta, kde je zhluk veľa ľudí, no chcela som to skúsiť. Je tam pekne, naozaj. Obrovský areál a keď príde rodinka a deťmi, tak tie sa tam za celý deň naozaj vyšalia a odídu domov unavené. My sme ani nestihli všetko prejsť a všetko pozrieť, také je to veľké. Bez pochyby je to letné centrum zábavy.

Bešenová kúpanie a vodné športy Liptov
Toto sa volá rafting a nájdeš to v Bešeňovej – je to aktrakcia v cene vstupného, môžeš ísť po jednom alebo aj vo dvojici. Bola to fakt sranda

ALE 

Za vstupné zaplatíš za dospelú osobu 28€, za dieťa 20€. Ak máš GoPass kartu, budeš to mať trochu lacnejšie. Za hranolky s kečupom sme dali takmer 5€…pre jedného samozrejme. Účet za takú rodinku sa tak vyšplhá celkom vysoko. Atrakcie parádne, ale najmä na raftovanie boli naozaj dlhé rady, takže si si počkal. Veľmi nás zaujalo potápanie – to bolo ako keby v takej lodi – no odradila nás cena – takmer 20€ za 10 minút. Ono môže to vyzerať tak, že som žgrloš, no niektoré veci mi prišli naozaj prestrelené. V podstate ak to zhrniem, ten areál je krásny, letný deň si tam naozaj užiješ – no necháš tam €€€. Bešeňovú s Tatralandiou ti neviem objektívne porovnať, no pozrela som na ich webe ceny vstupného a vyzerá to byť úplne totožné.

Kúpanie a vodné športy na Liptove

Tak ako by som to teda uzavrela? Na Liptove si nájde každý to svoje – máš tu platenú pláž s atrakciami, neplatenú pláž, mólo na Mare čisto iba na atrakcie a opaľovanie či aquaparky na deň plný zábavy. To, čo koľko stojí, si už musíš zvážiť sám, každopádne každá z týchto lokalít mala pre mňa nejaké to čaro a pokiaľ môžeš, vyskúšaj ich, aby si spoznal všetky farby zábavy, aké ti Liptov ponúka. Na Liptov ti určite nestačí jeden deň a ako všetci vieme, ubytovanie je taktiež podstatné na dotvorenie dokonalej dovolenky. Ja ti odporúčam Hrabovskú dolinu a tento konkrétny apartmán. A tvoja dovolenka bude perfektná!